ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Προβάδισμα παραμονής η Νυρεμβέργη του Μαυροπάνου

Με τον Ντίνο Μαυροπάνο βασικό η Νυρεμβέργη νίκησε 2-0 την Ίνγκολστατ και απέκτησε σαφές προβάδισμα παραμονής στη δεύτερη κατηγορία ενόψεις και της ρεβάνς του Σαββάτου.

Κοντα στην παραμονή στη δεύτερη κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος βρίσκεται η Νυρεμβέργη, η οποία νίκησε την Ίνγκολστατ στο ντέρμπι των Φράγκων για τα μπαράζ μεταξύ ομάδων δεύτερης και τρίτης κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 2-0 στο Μαξ-Μόρλοκ Στάντιον με τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό, Ντίνο Μαυροπάνο, να ξεκινά (ως συνήθως) στο αρχικό σχήμα και να αντικαθίσταται στο 89ο λεπτό από τον Λούκας Μιλ.

Πρωταγωνιστής ο Φρανκ Νίρνμπεργκερ. Άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό. Με το δεύτερο τερμα - τόσο προσωπικό όσο και της ομάδας του - στο 45ο διαμόρφωσε το τελικό σκορ κι έδωσε στη Νυρεμβέργη το προβάδισμα για παραμονή ενόψει και της ρεβάνς του Σαββάτου στην έδρα της Ίνγκολστατ.