ΓΕΡΜΑΝΙΑ

"Σοκ" για την Ντόρτμουντ: Από 3-0, 3-3 σε 13 λεπτά

Dortmund's Jadon Sancho is on the ground during the German Bundesliga soccer match between Borussia Dortmund and TSG 1899 Hoffenheim in Dortmund, Germany, Saturday, Feb. 9, 2019. (AP Photo/Martin Meissner) AP

H Ντόρτμουντ προηγείτο 3-0 μέχρι το 75', αλλά η Χόφενχαϊμ έφθασε στην ισοφάριση (3-3) μέσα σε 13 λεπτά κι έτσι η Μπάγερν έχει την ευκαιρία να μειώσει στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή. Το ίδιο θα έκανε και η Γκλάντμπαχ, αλλά υπέστη βαριά εντός έδρας ήττα (0-3) από την Χέρτα.

Απίστευτο ματς στο "Signal Iduna Park"! Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ με τον Σάντσο στο 32ο λεπτό, ο Γκέτσε διεύρυνε το προβάδισμα στο 43ο κι ο Ραφαέλ Γκερέιρο έκανε το 3-0 υπέρ των Βεστφαλών στο 66ο.

Με το σκορ αυτό στο 75', όλα θύμιζαν "πάρτι" για την πρωτοπόρο της Bundesliga! Κι όμως το πάρτι... διαλύθηκε. Μέσα σε 13 λεπτά! Ο Ισάκ Μπλεφοντίλ μείωσε (3-1) στο 75ο λεπτό και "φίδια άρχισαν να ζώνουν" τους γηπεδούχους όταν ο Καντεράμπεκ έκανε το 3-2!

Ο Μπελφοντίλ "χτύπησε" για δεύτερη φορά ο ίδιος και τρίτη για την ομάδα του στο 87ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα (3-3). Έτσι η Μπάγερν, εάν νικήσει στο Μόναχο τη Σάλκε (9/12, 19:30),θα μειώσει στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή.

Την ευκαιρία να κάνει το ίδιο με τους Βαυαρούς έχασε η Γκλάντμπαχ, η οποία υπέστη ανέλπιστη βαριά εντός έδρας ήττα (0-3) από τη Χέρτα. Ίδιο σκορ κι αποτέλεσμα με το Ντόρτμουντ, είχαμε και στο Φράιμπουργκ, καθώς η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Βόλφσμπουργκ.

Λειψία και Άιντραχτ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και μοιραία έμειναν στο 0-0. Το Ανόβερο νίκησε τη Νυρεμβέργη στο ντέρμπι της "ουράς", την προσπέρασε και την άφησε στην τελευταία θέση της Bundesliga.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου

Μάιντς - Λεβερκούζεν 1-5 (9' Κεζόν / 5' Ουεντέλ, 20' Χάβερτς, 30', 64' Μπελαραμπί, 64' Μπραντ)

Σάββατο 9 Φεβρουαρίου

Ανόβερο - Νυρεμβέργη 2-0 (45+5', 77' Μίλερ)

Γκλάντμπαχ - Χέρτα 0-3 (30' Καλού, 56' Ντούντα, 76' Σέλκε)

Λειψία - Άιντραχτ 0-0

Ντόρτμουντ - Χόφενχαϊμ 3-3 (32' Σάντσο, 43' Γκέτσε, 67' Ραφαέλ Γκερέιρο / 75', 88' Μπελφοντίλ, 83' Καντεράμπεκ)

Φράιμπουργκ - Βόλφσμπουργκ 3-3 (37' Γκριφό, 70' Πέτερσενm 87' Βάλντσμιτ / 11' Ρουσιγιόν, 63' πεν. Βέρχορστ, 74' Στέφεν)

Μπάγερν - Σάλκε (19:30)