ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Βέρντερ - Βόλφσμπουργκ 2-0: Με Κλάασεν και Έγκεσταϊν "έπιασε" κορυφή

Bremens Davy Klaassen celebrates after scoring his side's 3rd goal during the German Bundesliga soccer match between FC Augsburg and Werder Bremen in Augsburg, Germany, Saturday, Sept. 22, 2018. (AP Photo/Stefan Puchner) AP

Με γκολ των Κλάασεν και Έγκεσταϊν η Βέρντερ πανηγύρισε τη νίκη (2-0) επί της Βόλφσμπουργκ στη Βρέμη - όπου παραμένει αήττητη εδώ και σχεδόν ένα χρόνο - κι έπιασε την Ντόρτμουντ στην κορυφή της Bundesliga.

Επέστρεψε στις νίκες η Βέρντερ, καθώς νίκησε 2-0 εντός έδρας τη Βόλφσμπουργκ. Η ομάδα της Βρέμης άφησε πίσω την ήττα στη Στουτγκάρδη και πανηγύρισε τη δεύτερη εντός έδρας νίκη της στην Bundesliga της τρέχουσας σεζόν.

Έτσι κι αλλιώς δεν έχει γνωρίσει την ήττα στο "Weserstadion" σε επίπεδο γερμανικού πρωταθλήματος εδώ κι ένα χρόνο. Τελευταία ήττα ήταν στις 29 Οκτωβρίου από την Άουγκσμπουργκ. Οι "λύκοι" αντίθετα συνεχίζουν για πέμπτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη. Από την πρώτη ημέρα του Σεπτεμβρίου και τη νίκη (1-3) στο Λεβερκούζεν έχουν να πανηγυρίσουν "τρίποντο".

Το σκορ και το δρόμο για την επικράτηση άνοιξε στο 35ο λεπτό ο Ντάβι Κλάασεν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα της Βόλφσμπουργκ και νίκησε τον Κάστεελς.

Ο Φλόριαν Κόφελτ πέρασε στο 83ο λεπτό τον Γιοχάνες Έγκεσταϊν στον αγωνιστικό χώρο, κι ο δεύτερος σκόραρε ύστερα από τρία λεπτά για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα και να "κλειδώσει" τη νίκη των γηπεδούχων.

Έτσι, για την Παρασκευή (5/10), η Βέρντερ μοιράζεται την κορυφή της Bundesliga με την Ντόρτμουντ, καθώς την "έπιασε" προσωρινά στην πρώτη θέση.

ΒΕΡΝΤΕΡ: Παβλένκα, Γκέμπρε Σελάσιε, Λάνγκαμπ, Μόισαντερ, Αουγκούστινσον, Έγκεσταϊν, Μπαρχφρέντε, Κλάασεν (89' Μόβαλντ), Οσάκο (83' Έγκεσταϊν), Κρούζε, Κάιντς (75' Πισάρο).

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστεελς, Ουίλιαμ, Νόχε, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Γιουνούς Μαλί (59' Γκίντσεκ), Τισερόν (85' Ρεχμπετσάι), Άρνολντ, Στέφεν (78' Μπλαστσικόβσκι), Βέρχορστ, Μπρέκαλο.