ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Η Άλκμααρ σταμάτησε τη Φέγενοορντ

AP PHOTO/PETER DEJONG

Η Φέγενοορντ τα βρήκε σκούρα αυτήν τη φορά στην έδρα της Άλκμααρ κι έμεινε στο 1-1 για την 5η αγωνιστική της Eredivisie.

Η Φέγενοορντ μετρούσε τρεις διαδοχικές νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο στην έδρα της Άλκμααρ με συνολικό σκορ 11-0, ωστόσο το σερί αυτό ανήκει στο παρελθόν. Η ομάδα του Τζιοβάνι φαν Μπρόνκχορστ δεν κατάφερε να νικήσει ξανά, έμεινε στο 1-1 και μετά από 5 αγωνιστικές στην Eredivisie, απέχει πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι ακόμα χειρότερα, αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Άλμπερτ Γκούντμουντσον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Ρότερνταμ δεν είχε κάποιο αξιόλογο σχέδιο απάντησης και στηρίχθηκε κυρίως στις εμπνεύσεις των Ρόμπιν φαν Πέρσι και Στίβεν Μπέρχαους και σε μία τέτοια στιγμή, στο 40ό λεπτό, ο τελευταίος ισοφάρισε σε 1-1.

Το μομέντουμ είχε χαθεί για τους γηπεδούχους (με τον Παντελή Χατζηδιάκο να αγωνίζεται για 65 λεπτά) λίγο νωρίτερα, όταν ο 17χρονος Ολλανδός επιθετικός Μάιρον Μποάντου τραυματίστηκε σοβαρά και όλα δείχνουν ότι η καταπληκτική σεζόν με τρία γκολ και μία ασίστ σε πέντε παιχνίδια λαμβάνει πρόωρο τέλος.

Η σύνθεση της Φέγενοορντ (4-3-3): Μπάιλοβ, Σεντ Τζουστ, Μποτεγκίν, Φαν ντερ Χέιντεν, Μαλασία, Κλάζι, Τόορνστρα, Φιλένα, Μπέρχαους, Φαν Πέρσι (85' Γέργκενσεν), Λάρσον (74' Σινίστερα)

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018

Ντε Χράαφσχαπ - Φένλο 1-2 (89' Μπούρχζονρχ / 6' Σούσιτς, 30' Ποστ)

Ντεν Χάαχ - Αϊντχόφεν 0-7 (18', 73' Λοσάνο, 45+2' Ντε Γιονγκ, 54' πέν., 90+5' πέν. Περέιρο, 75' Γκουτιέρες, 90+2' Μπέρχβαϊν)

Άγιαξ - Χρόνινχεν 3-0 (18' πέν., 66' Χούντελααρ, 76' Τάντιτς)

Βίλεμ - Εξέλσιορ 2-2 (86' Σολ, 88' Κρίστινσον / 31' Μπράινς, 82' Μαχμούντοβ)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018

Άλκμααρ - Φέγενοορντ 1-1 (5' Γκούντμουντσον / 40' Μπέρχαους)

Χέρενφεν - Χεράκλες 3-5 (45+1', 53' πέν. Λάμερς, 67' Θόρσμπι / 12' Νταλμάου, 48' Ντουάρτε, 63', 72' Πέτερσον, 88' Όσμαν)

Ουτρέχτη - Έμεν 1-2 (13' Φαν ντε Στρέεκ / 51' Σλάχφεερ, 78' Μπάιλ)

Μπρέντα - Φορτούνα Σίταρντ 2-3 (4' Τε Φρέντε, 71' Καστανέερ / 41', 53' Ελ Μεσαουντί, 81' Νίναϊ)

Τσβόλε - Φιτέσε 0-2 (26', 44' Μάταβζ)