ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Σώθηκε ξανά στο 88' ο Άγιαξ

AP PHOTO/MICHAEL SOHN

Ο Ντούσαν Τάντιτς εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο 88ο λεπτό κι έδωσε την αγχωτική νίκη στον Άγιαξ μέσα στην έδρα της Φένλο.

Με τη Χεράκλες ήταν ο Ματίας ντε Λιχτ που έσωσε την κατάσταση στο 88', τώρα, ήταν ο Ντούσαν Τάντιτς που έκανε το ίδιο, στο ίδιο λεπτό. Το πέναλτι του Σέρβου επιθετικού έδωσε τη νίκη στον Άγιαξ με 1-0 στην έδρα της Φένλο και του έδωσε ψυχολογική ώθηση για τα επερχόμενα playoffs του Champions League με την Ντινάμο Κιέβου.

Ο Έρικ τεν Χαχ δεν δίστασε να χρησιμοποιήσει τους βασικούς παίκτες παρά τον κρίσιμο αγώνα που ακολουθεί, με τον Κώστα Λάμπρου να κάθεται στον πάγκο. Ο "Αίαντας" ήταν ανώτερος, έχασε μία σπουδαία ευκαιρία σε κενή εστία με τον Νταβίντ Νέρες, ωστόσο επλήγη από την ατυχία, αφού ο Βραζιλιάνος εξτρέμ τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 26'. Μάλιστα, πρώτη στα δίχτυα έστειλε την μπάλα η Φένλο, όμως το τέρμα ακυρώθηκε μετά από VAR.

Ο Λαρς Ούνεσταλ κρατούσε ανέπαφη την εστία του και όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, όταν στο 88ο λεπτό ο Κλάας Γιαν Χούντελααρ κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ψύχραιμα ο Τάντιτς για το 1-0.

Η σύνθεση του Άγιαξ (4-3-3): Ονανά, Μαζραουί, Ντε Λιχτ, Μπλιντ (82' Φαν ντε Μπεεκ), Ταγλιαφίκο, Ζιγές, Σένε (72' Άιτινχ), Ντε Γιονγκ, Νέρες (26' Λαμπιάντ), Χούντελααρ, Τάντιτς

Με συνταγή... Φίλιπ Κόκου, η Αϊντχόφεν βρήκε γκολ στο 90' και έφτασε στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της μαχητικής Φορτούνα Σίταρντ. "Χρυσός" σκόρερ ο 19χρονος Βέλγος επιθετικός Ντάντε Ριγκό, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 66' από τον Μαρκ φαν Μπόμελ, μόλις στη 2η συμμετοχή του με την πρώτη ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, όμως αρκετά νωθροί στις προσπάθειές τους και δη μετά από το γκολ του Ίρβινγκ Λοσάνο στο 33'. Ο Αντρίγια Νοβάκοβιτς ισοφάρισε για τους "νεοφώτιστους" στο 66' και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο, ωστόσο η Αϊντχόφεν είχε δείξει από τα προηγούμενα χρόνια ότι δεν τα παρατά, κάτι που συνεχίζεται και φέτος.

Η σύνθεση της Αϊντχόφεν (4-3-3): Ζουτ, Ντάμφρις, Σβάαμπ, Φίρχεφερ, Ανχελίνιο, Ροσάριο (66' Ριγκό), Περέιρο (83' Ζούνιορ), Χέντριξ, Μπέρχβαϊν, Ντε Γιονγκ, Λοσάνο (66' Μάλεν)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Παρασκευή 17 Αυγούστου 2018

Χρόνινχεν - Βίλεμ 0-1 (33' Κρόουλι)

Σάββατο 18 Αυγούστου 2018

Μπρέντα - Ντε Χράαφσχαπ 3-0 (43' Τε Φρέντε, 50' Μετς, 65' Νάιχολτ)

Φένλο - Άγιαξ 0-1 (88' πέν. Τάντιτς)

Φορτούνα Σίταρντ - Αϊντχόφεν 1-2 (61' Νοβάκοβιτς / 33' Λοσάνο, 90' Ριγκό)

Χεράκλες - Ντεν Χάαχ 4-2 (3' πέν., 68' Πέτερσον, 7' Φαν Χίντουμ, 43' Νταλμάου / 12' Μαλόουν, 38' αυτ. Μπρόικερς)