SERIE A

Γιουβέντους - Σαμπντόρια 2-0: Νίκη, πρωτάθλημα και τραυματισμοί για τη "Γιούβε"

Juventus' Cristiano Ronaldo, centre, celebrates with his teammates after scoring his team's first goal during the Serie A soccer match between Juventus and Sampdoria at the Allianz stadium in Turin, Italy, Sunday, July 26, 2020. (AP Photo/Antonio Calanni) AP

Η Γιουβέντους επικράτησε με 2-0 τη Σαμπντόρια, πήρε το τρίποντο που της έδωσε το ένατο σερί πρωτάθλημα, αλλά είδε τους Ντανίλο, Ντιμπάλα και Ντε Λιχτ να αποχωρούν με προβλήματα τραυματισμού από την αναμέτρηση.

Το ένατο σερί πρωτάθλημα πανηγυρίζει από την Κυριακή το βράδυ η Γιουβέντουτς μετά την επικράτηση της επί της Σαμπντόρια με 2-0 και το τρίποντο που έδωσε και μαθηματικά τον τίτλο στην ομάδα του Τορίνο καθώς η διαφορά από τη δεύτερη Ίντερ ανέβηκε στους επτά βαθμούς και απομένουν δύο αγωνιστικές.

Ένα ματς που οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 2-0 χάρη στα γκολ των Ρονάλντο και Μπερναρντέρσκι αλλά είδαν τους Ντανίλο, Ντιμπάλα και Ντε Λιχτ να αποχωρούν με προβλήματα τραυματισμού και ενώ σε δέκα μέρες (7/8) υπάρχει το παιχνίδι του Champions League με τη Λιόν.

Το ματς ήταν αρκετά καλό με τις δύο ομάδες να απειλούν η μία την άλλη μετά το 30 λεπτό και να δημιουργούν αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Μόνο που η Γιουβέντους ήταν εύστοχη και κατόρθωσε να μετατρέψει τις ευκαιρίες της σε γκολ ενώ είδε τον Ρονάλντο να αστοχεί και σε πέναλτι.

Η Σαμπντόρια ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 4' αλλά ο Σέζνι έδιωξε ενώ από την άλλη η Γιουβέντους απείλησε για πρώτη φορά στο 34' με τον Μπερναρντέρσκι ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 29' αντί του Ντανίλο που αποχώρησε με χτύπημα στο κεφάλι. Οι φιλοξενούμενοι στο 38' θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ με τον Κουαλιαρέλα αλλά ο Σέζνι μπλόκαρε και πάλι.

Στις καθυστερήσεις η Γιουβέντους έφτασε κοντά στο γκολ με τον Μπερναρντέρσκι αλλά ο Αουντέρο έδιωξε εντυπωσιακία. Στο έκτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η ομάδα του Σάρι άνοιξε το σκορ με ένα... έξυπνο τέρμα. Ο Πιάνιτς εκτέλεσε με πάσα προς τον Ρονάλντο το φάουλ και ο Πορτογάλος με διαγώνιο σουτ ολοκλήρωσε την κομπίνα της Γιουβέντους για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι πρώτοι όταν ο Λερίς με πλασέ από το ύψος του πέναλτι στο 52' έστειλε τη μπάλα έξω ενώ στο 54' ο Ραμίρες πήρε την κεφαλιά με τον Σέζνι να λέει και πάλι όχι.

Όπως και στο πρώτον 45λεπτο η Γιουβέντους προειδοποίησε στο 61' με σουτ του Ρονάλντο μέσα από την περιοχή το οποίο έδιωξε ο Αουντέρο και έξι λεπτά αργότερα πέτυχε το 2-0. Σε ωραία αντεπίθεση ο Πορτογάλος έγινε αποδέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ με τον Αουντέρο να διώχνει και ο Μπερναρντέρσκι που είχε ακολουθήσει τη φάση πλάσαρε για δεύτερο γκολ της Γιουβέντους.

Στο 77' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Τόρσμπι με δεύτερη κίτρινη κάρτα ενώ στο 88' ο Άλεξ Σάντρο κέρδισε πέναλτι. Ο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση του αλλά είδε τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Αουντέρο. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι είχαν τριπλή ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ καθώς μετά από κόρνερ ο Ραμπιό πήρε την κεφαλιά, ο Αουντέρο έδιωξε, ο Ρονάλντο από κοντά δεν βρήκε τη μπάλα και το πλασέ του Μπονούτσι έδιωξε σωτήρια ο Γιοσίντα πάνω στη γραμμή.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντανίλο (29' Μπερναρντέρσκι), Μπονούτσι, Ντε Λιχτ (77' Ρουγκάνι), Σάντρο, Ραμπιό, Ματουιντί, Πιάνιτς (77' Μπεντανκούρ), Κουαδράδο, Ντιμπάλα (39' Ιγκουαϊν), Ρονάλντο.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αουντέρο, Σαμπιό (22' Λερίς), Γιοσίντα, Τονέλι, Ντεπάολι, Λινέτι, Ζάνκτο (73' Γκαμπιατίνι), Τόρσμπι, Αουτζέλο, Ραμίρες (90+1' Ραμόνι), Κουαλιαρέλα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 36ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 25 Ιουλίου

Μίλαν - Αταλάντα 1-1(14' Τσαλχάνογλου / 34' Σαπάτα)

Σαββάτο 26 Ιουλίου

Μπρέσια - Πάρμα 1-2(62' Ντεσένα / 59' Νταρμιάν, 81' Κουλουσέβσκι)

Τζένοα - Ίντερ 0-3(34' 90+3' Λουκακού, 83' Σάντσες)

Νάπολι - Σασουόλο 2-0(8' Χισάι, 90+3' Άλαν)

Κυριακή 27 Ιουλίου

Μπολόνια - Λέτσε 3-2 (2' Παλάσιο, 5' Σοριάνο, 90'+3' Μπάροου - 45'+2' Μανκόσου, 66' Φάλκο)

Ρόμα - Φιορεντίνα 2-1 (45' πεν., 87' πεν. Βερετό - 54' Μιλένκοβιτς)

Βερόνα - Λάτσιο 1-5 (38' πεν. Αμραμπάτ - 45'+6' πεν., 84', 90'+4' Ιμόμπιλε, 56' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 63' Κορέα)

ΣΠΑΛ - Τορίνο 1-1 (80' Ντ'Αλεσάντρο - 57' Βέρντι)

Κάλιαρι - Ουντινέζε 0-1 (3' Οκάκα)

Γιουβέντους - Σαμπντόρια 2-0 (45+6' Ρονάλντο/67' Μπερναρντέρσκι)