SERIE A

Λέτσε - Λάτσιο 2-1: Κατήφορος Ρωμαίων, ανάσα γηπεδούχων

DONATO FASANO/LAPRESSE VIA AP

Η Λάτσιο προηγήθηκε στο Λέτσε με τον Καϊσέδο, αλλά γνώρισε την ήττα (2-1) - δεύτερη διαδοχική - με φανερή την απογοήτευση από την αδυναμία της να χτυπήσει τον τίτλο. Ανάσα για τους τζαλορόσι, βγήκαν εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Ό,τι έχτισε πριν από τη διακοπή της δράσης λόγω της εξάπλωσης του κορονοϊού, η Λάτσιο το γκρέμισε με την επιστροφή αυτής. Γνώρισε την τρίτη της ήττα στα τελευταία πέντε ματς και πέταξε και τις ελάχιστες ελπίδες για να διεκδικήσει τον τίτλο από τη Γιουβέντους.

Κι όμως όλα ξεκίνησαν ιδανικά στο Βία ντελ Μάρε του Λέτσε για την ομάδα της Αιώνιας Πόλης. Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν μόλις πέντε λεπτά μετά από την έναρξη του ματς με τον Φελίπε Καϊσέδο.

Ο Μπαμπακάρ νίκησε τον Θωμά Στρακόσα με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού (30') και ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα της Απουλίας.

Ο Σιμόνε Ιντσάγκι έκανε τριπλή αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά εις μάτην. Αντίθετα, ο Λουτσόνι ύστερα από μερικά δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-1).

Οι τζαλορόσι - ο Παναγιώτης Ταχτσίδης απουσίαζε από το ματς - πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα, καθώς βγήκαν εκτός επικίνδυνης ζώνης.

ΛΕΤΣΕ (Φάμπιο Λιβεράνι): Γκαμπριέλ, Ντονάτι, Λουτσόνι, Πας, Καλντερόνι, Μανκόζου, Πετριτσόνε (72' Ντεϊόλα), Σαπονάρα (59' Φαρίας), Μπαράκ, Φάλκο (72' Ρίσπολι), Μπαμπακάρ (52' Μάγερ), .

ΛΑΤΣΙΟ (Σιμόνε Ιντσάγκι): Στρακόσα, Λατσάρι (85' Αντεκάνι), Πάτρικ, Ατσέρμπι, Ράντου (46' Λουίζ Φελίπε), Χόνι (46' Λουκακού), Παρόλο (70' Κατάλντι), Λούκας Λέιβα (46' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς), Λουίς Αλμπέρτο, Καϊσέδο, Ιμόμπιλε.