ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μίλαν - ΣΠΑΛ 2-1: Ο Ιγκουαΐν έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί

AC Milan players celebrate after scoring their second goal during a Serie A soccer match between AC Milan and Spal, at the San Siro stadium, Saturday, Dec. 29, 2018. (AP Photo/Antonio Calanni) AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Η Μίλαν χρειάστηκε ένα γκολ του Ιγκουαΐν στο 64' και μια σπουδαία επέμβαση του Ντοναρούμα στις καθυστερήσεις, για να κάμψει την αντίσταση της ΣΠΑΛ και με το υπέρ της 2-1 να ανέβει στην 5η της Serie A.

Η αναμέτρηση της Μίλαν με την ΣΠΑΛ έκλεισε την αγωνιστική δράση του Σαββάτου στην Serie A. Σε ένα παιχνίδι οριακό για τους γηπεδούχους και τον προπονητή τους, Τζενάρο Γκατούζο. Και το οποίο διατήρησε το ενδιαφέρον του στα ύψη μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Rosario Abisso.

Με αρκετή δόση τύχης, ο Πετάνια έβαλε μπροστά στο σκορ την ΣΠΑΛ στο 13', όταν το σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής κόντραρε και πήρε φάλτσα, με την μπάλα να καταλήγει χαμηλά στην δεξιά γωνία του Ντοναρούμα, παρά την προσπάθεια του γκολκίπερ της Μίλαν.

Οι παίκτες του Γκατούζο είχαν άμεση απάντηση, καθώς ο Καστιγέχο τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισε, με το 1-1 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου στο Μιλάνο.

Η Μίλαν μπήκε με φόρα στο δεύτερο μέρος, ωστόσο δυσκολευόταν να βρει φάσεις στην αντίπαλη περιοχή. Για μια ομάδα που δεν είχε σκοράρει στα τέσσερα προηγούμενα παιχνίδια πρωταθλήματος (!), δεν έμοιαζε τόσο εύκολη υπόθεση να βρει δεύτερο γκολ στο ίδιο ματς.

Όμως ήρθε ο Ιγκουαΐν να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 64', με τον Αργεντίνο, τους συμπαίκτες του και το τεχνικό επιτελείο των "ροσονέρι" να γίνονται ένα κουβάρι μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 89' αποβλήθηκε με ανόητο τρόπο ο Σούσο και στις καθυστερήσεις χρειάστηκε μια σπουδαία επέμβαση του Ντοναρούμα για να κρατήσει η Μίλαν το υπέρ της 2-1, τρίποντο που της επέτρεψε να σκαρφαλώσει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Επόμενη υποχρέωση για τη Μίλαν στο πρωτάθλημα είναι αυτή στην έδρα της Τζένοα, στις 21 Γενάρη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε, Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Μπακαγιόκο, Κεσί, Τσαλχάνογλου, Καστιγέχο, Σούσο, Ιγκουαΐν.

ΣΠΑΛ: Γκομίς, Μπονιφάτσι, Σιόνεκ, Φελίπε, Κόστα, Κούρτιτς, Σκιαταρέλα, Ντίκμαν, Μισιρόλι, Αντενούτσι, Πετάνια.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 19ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Γιουβέντους - Σαμπντόρια 2-1 (2', 65' πεν. Ρονάλντο / 53' Κουαλιαρέλα)

Κιέβο - Φροζινόνε 1-0 (76' Τζακερίνι)

Έμπολι - Ίντερ 0-1 (72' Μπαλντέ)

Τζένοα - Φιορεντίνα 0-0

Λάτσιο - Τορίνο 1-1 (62' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς / 45+2' πεν. Μπελότι)

Πάρμα - Ρόμα 0-2 (58' Κριστάντε, 75' Ουντέρ)

Σασουόλο - Αταλάντα 2-6 ( 51', 58 Ντάνκαν / 20' Σαπάτα, 42' Γκόμες, 54' Μαντσίνι, 75', 87' & 90'+1' Ίλιτσιτς)

Ουντινέζε - Κάλιαρι 2-0 (39' Πουσέτο, 57' Μπεχράμι)

Νάπολι - Μπολόνια 3-2 (16', 51' Μίλικ, 88' Μέρτενς / 37' Σανταντέρ, 80' Ντανίλο)

Μίλαν - ΣΠΑΛ 2-1 (16' Καστιγέχο, 64' Ιγκουαΐν / 13' Πετάνια)