SERIE A

Νάπολι - Ρόμα 2-1: Την έπιασε με γκολάρα του Ινσίνιε

Napoli's Konstantinos Manolas, center, and his teammates celebrate the victory over Lazio during their Italian Cup Serie A quarterfinal soccer match at San Paolo stadium in Napoli, Italy, Tuesday, Jan. 21, 2020. (LaPresse via AP) AP

Τα γκάζια του Τζενάρο Γκατούζο έπιασαν τόπο, ο Κώστας Μανωλάς επέστρεψε στην ενδεκάδα και η Νάπολι νίκησε με την γκολάρα του Ινσίνιε 2-1 τη Ρόμα, πιάνοντας τους τζαλορόσι στην πέμπτη θέση της Serie A.

Με νίκη κόντρα στην πρώην του ομάδα, Ρόμα, συνδύασε την επιστροφή του στην ενδεκάδα της Νάπολι ο Κώστας Μανωλάς. Τα γκάζια του Τζενάρο Γκατούζο μετά την ήττα από την Αταλάντα και την απογοητευτική εμφάνιση στο Μπέργκαμο έπιασαν τόπο για τους παρτενοπέι, οι οποίοι νίκησαν τους τζαλορόσι με 2-1 στο Σαν Πάολο και τους έπιασαν στους 48 βαθμούς και την πέμπτη θέση.

Η Νάπολι άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό με τον Καγεχόν. Ο Ισπανός με προβολή μετά από την εξαιρετική σέντρα του Μάριο Ρουί νίκησε τον συμπατριώτη του Πάου Λόπεθ. Η Ρόμα ισοφάρισε στο 60ό λεπτό με τον Χένριχ Μχιταριάν. Ο Αρμένιος με εξαιρετικό σουτ με το δεξί εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Μερέτ. Τη νίκη στη Νάπολι έδωσε ο Ινσίνιε με εξαιρετικό γκολ στο 82ο λεπτό.

ΝΑΠΟΛΙ (Τζενάρο Γκατούζο): Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς (63' Μακσίμοβιτς), Κουλιμπαλί, Μάριο Ρουί, Φαμπιάν Ρουίθ (86' Έλμας), Ντέμε (70' Λομπότκα), Ζελίνσκι, Καγεχόν (69' Λοσάνο), Μίλικ (63' Μέρτενς), Ινσίνιε.

ΡΟΜΑ (Πάουλο Φονσέκα): Πάου Λόπεθ, Τσαπακόστα, Σμόλινγκ (30' Φάσιο), Ιμπάνεζ, Σπινατσόλα, Μαντσίνι, Βερτού, Μχιταριάν, Πελεγκρίνι (76' Κριστάντε), Κλάιφερτ (66' Τζανιόλο), Τζέκο.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 4 Ιουλίου

Γιουβέντους - Τορίνο 4-1(3' Ντιμπάλα, 29' Κουαδράδο, 61' Κριστιάνο Ρονάλντο, 87' Τζιτζί (αυτ.) / 45+5' Μπελότι)

Σασουόλο - Λέτσε 4-2(5' Καπούτο, 63' πεν. Μπεράρντι, 78' Μπογκά, 83' Μουλντούρ / 27' Λουτσιόνι, 67' πεν. Μανκόζου)

Λάτσιο - Μίλαν 0-3(23' Τσαλχάνογλου, 34' πεν. Ιμπραχίμοβιτς, 59' Ρέμπιτς)