SERIE A

Serie A: Μπλόκο στην Πάρμα για Ρόμα

Roma's Edin Dzeko talks to fans as the match was briefly suspended because fans were making racist chants against Napoli's Kalidou Koulibaly, during an Italian Serie A soccer match between Roma and Napoli, at the Olympic stadium in Rome, Saturday, Nov. 2, 2019. (AP Photo/Gregorio Borgia) AP

Το σερί τριών νικών και συνολικά έξι αήττητων ματς της Ρόμα σταμάτησε στην Πάρμα, όπου οι τζαλορόσι γνώρισαν την ήττα (2-0) από τους τζαλομπλού με τα γκολ των Ματία Σπροκάτι και Κορνέλιους. Από τρίτη, έπεσε έκτη η ομάδα της Αιώνιας Πόλης.

Είχε την ευκαιρία με απόδραση από το Ένιο Ταρντίνι να παραμείνει στην τρίτη θέση. Η Ρόμα δεν τα κατάφερε κι έπεσε στην έκτη θέση. Το σερί τριών νικών και συνολικά έξι αήττητων ματς των τζαλορόσι σταμάτησε στην Πάρμα.

Στο 68ο λεπτό ο Γκαλιόλο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σπροκάτι έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή και με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Πάου Λόπεθ. Αυτό το γκολ της χρυσής αλλαγής του Ντ' Αβέρσα - τον πέρασε στη θέση του Ζερβινιό με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου - άνοιξε το δρόμο. Το τελικό σκορ (2-0) διαμόρφωσε ο Κορνέλιους μετά από ασίστ του Ερνάνι στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Η Πάρμα ανέβηκε κι έπιασε οκτάδα, προσεγγίζοντας τις ευρωπαϊκές θέσεις.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 8 Νοεμβρίου

Σασουόλο - Μπολόνια 3-1 (34' 75' Καπούτο, 68' Μπογκά / 70' Ορσολίνι)

Σάββατο 9 Νοεμβρίου

Μπρέσια - Τορίνο 0-4 (17' πεν. 26' πεν. Μπελότι, 75', 81' Μπερενγκέρ)

Ίντερ - Βερόνα 2-1 (65' Βεσίνο, 83' Μπαρέλα / 19' Βέρε)

Νάπολι - Τζένοα 0-0

Κυριακή 10 Νοεμβρίου

Κάλιαρι - Φιορεντίνα 5-2 (17' Ρογκ, 26' Πιζακάνε, 34' Σιμεόνε, 54' Πέδρο, 65' Ναϊνγκολάν / 75' 87' Βλάχοβιτς)

Λάτσιο - Λέτσε 4-2 (30' 80' Κορέα, 62' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 78' πεν. Ιμόμπιλε / 40' Λαπαντούλα, 85' Λα Μαντία)

Σαμπντόρια - Αταλάντα 0-0

Ουντινέζε - ΣΠΑΛ 0-0

Πάρμα - Ρόμα 2-0 (68' Σπροκάτι, 90+2' Κορνέλιους)

Γιουβέντους - Μίλαν (21:45)