SERIE A

Serie A: Νίκες και 2/2 για Μίλαν και Νάπολι

Napoli's players celebrate Piotr Zielinski's goal during the Serie A soccer match between Napoli and Genoa at the San Paolo Stadium in Naples, Italy, Sunday, Sept. 27, 2020. (Alessandro Garofalo/LaPresse via AP) AP

Μίλαν και Νάπολι νίκησαν τις Κροτόνε και Τζένοα και έκαναν το 2/2 στη Serie A. Οι ροσονέρι χωρίς τον Ζλάταν πέρασαν με 2-0 από το Κροτόνε, οι παρενοπέι συνέτριψαν με 6-0 την Τζένοα. Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων ο Μανωλάς.

Στην πρεμιέρα της Serie A η Μίλαν νίκησε 2-0 την Μπολόνια με πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ. Ο Σουηδός έλειπε - καθώς ο κορονοϊός... τόλμησε να τον προκαλέσει - αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους ροσονέρι να περάσουν από το Κροτόνε.

Ο Φρανκ Κεσιέ με εκτέλεση πέναλτι στο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ, ενώ ο Μπραχίμ Ντίας στο 50ό λεπτό έκανε το 0-2. Αποτέλεσμα που έμελλε να αποδειχθεί τελικό σφραγίζοντας την απόδραση των ροσονέρι.

Δεύτερη νίκη και τη Νάπολι, η οποία υποδέχθηκε στο Σαν Πάολο την Τζένοα και τη συνέτριψε με 6-0. Τα γκολ για τους παρτενοπέι πέτυχαν οι Λοσάνο (δύο), Ζελίνσκι, Μέρτενς, Ελμάς και Πολιτάνο. Ο Κώστας Μανωλάς ξεκίνησε βασικό κι αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο λόγω ενοχλήσεων στην πλάτη. Τίποτα, ωστόσο, ανησυχητικό όπως μεταδίδουν τα ιταλικά media.

ΚΡΟΤΟΝΕ: Κορντάτς, Περέιρα (72' Ρέτσα), Μαγκαγιάν, Μαρόνε, Γκολέμιτς, Μολίνα (83' Ρίσπολι), Μεσίας, Τσιγκαρίνι, Τσανελάτο (46' Εντουάρντο Ενρίκε), Σίμι, Ντράγκους (72' Βούλιτς).

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Κερ, Γκάμπια, Ερναντέζ, Τονάλι (63' Μπενασέ), Κέσιε, Ζελεμάκερς (63' Καστιγιέχο), Τσαλχάνογλου (83' Ραφαέλ Λεάο), Μπραχίμ Ντίας (83' Κρούνιτς), Ρέμπιτς (57' Κολόμπο).

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς (46' Μακσίμοβιτς), Κουλιμπαλί, Χισάι, Φαμπιάν Ρουίθ, Ζελίνσκι (73' Γκουλάμ), Λοσάνο (66' Πολιτάνο), Μέρτενς (66' Λομπότκα), Ινσίνιε (22' Ελμάς), Όσιμεν.

ΤΖΕΝΟΑ: Μαρκέτι, Τσαπακόστα, Γκολντανίγκα, Μασιέλο, Μπιράσκι, Πελεγκρίνι, Λεραγέρ (70' Ραντοβάνοβιτς), Μπάντελι (64' Μπεχράμι), Ζάιτς (55' Πάντεφ), Πελεγκρίνι (55' Γκιλιόνε), Πιάτσα (70' Μελεγκόνι), Ντέστρο.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου

Τορίνο - Αταλάντα 2-4 (11' 43' Μπελότι / 13' Γκόμες, 21' Μουριέλ, 42' Χάτεμπουρ, 55' Ντε Ρόον)

Κάλιαρι - Λάτσιο 0-2 (4' Λατσάρι, 74' Ιμόμπιλε)

Σαμπντόρια - Μπενεβέντο 2-3 (8' Κουαλιαρέλα, 18' Κόλεϊ / 33' 72' Καλντιρόλα, 88' Λετίτσια)

Ίντερ - Φιορεντίνα 4-3 (45+2' Λαουτάρο Μαρτίνες, 52' αυτ. Τσεκερίνι, 87' Λουκακού, 89' Ντ'Αμπρόζιο / 3' Κουαμέ, 57' Καστροβίλι, 63' Κιέζα)

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου

Σπέτσια - Σασουόλο 1-4 (30' Γκαλαμπίνοβ / 12' Τζούριτσιτς, 64' Μπεράρντι, 66' Ντεφρέλ, 76' Καπούτο)

Βερόνα - Ουντινέζε 1-0 (57' Φαβίλι)

Νάπολι - Τζένοα 6-0 (10', 65' Λοσάνο, 46' Ζελίνσκι, 57' Μέρτενς, 69' Ελμάς, 72' Πολιτάνο)

Κροτόνε - Μίλαν 0-2 (45+2' πεν. Κεσιέ / 50' Ντίας)

Ρόμα - Γιουβέντους (21:45)