SERIE A

Serie A: Ο Ρανιέρι έδειξε στην Σαμπντόρια το δρόμο για τη σωτηρία

Sampdoria's Fabio Quagliarella controls the ball during a Serie A soccer match between Udinese and Sampdoria at the Dacia Arena Stadium in Udine, Italy, Sunday, July 12, 2020. (Andrea Bressanutti/LaPresse via AP) ANDREA BRESSANUTTI/LAPRESSE VIA AP

Η Σαμπντόρια πέρασε νικηφόρα από το "Φρίουλι" επικρατώντας 3-1 της Ουντινέζε και έκανε άλμα παραμονής στην Serie A. Βαθμός για την Πάρμα κόντρα στην Μπολόνια με δύο γκολ στις καθυστερήσεις.

Μία από τις σημαντικότερες νίκες της μέσα στη σεζόν πανηγύρισε η Σαμπντόρια στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Serie A, καταβάλλοντας με 3-1 την αντίσταση της Ουντινέζε.

Οι φριουλάνι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Λαζάνια αλλά η ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Κουαλιαρέλα, για να έρθει η νίκη (τρίτη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της) μετά το 80' με τα τέρματα των Μπονατσόλι και Γκαμπιαντίνι.

Με γκολ του Κουτρόνε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων η Φιορεντίνα κατάφερε να μη χάσει από την Βερόνα (1-1) στο "Αρτέμιο Φράνκι", ενώ η Πάρμα έμεινε ορθια στο τοπικό ντέρμπι με την Μπολόνια χάρη σε δύο γκολ στις καθυστερήσεις από τους Κούρτιτς (93') και Ινγκλέζε (95').

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 11 Ιουλίου

Λάτσιο - Σασουόλο 1-2 (33' Λουίς Αλμπέρτο / 52' Ρασπαντόρι, 90+1' Καπούτο)

Μπρέσια - Ρόμα 0-3 (48' Φάτσιο, 62' Κάλινιτς, 74' Τζανιόλο)

Γιουβέντους - Αταλάντα 2-2 ((55', 90' Ρονάλντο/16' Σαπάτα, 80' Μαλινόβσκι)

Κυριακή 12 Ιουλίου

Τζένοα - ΣΠΑΛ 2-0 (24' Πάντεφ, 54' Σένε)

Κάλιαρι - Λέτσε 0-0

Φιορεντίνα - Βερόνα 1-1 (90+6' Κουτρόνε / 18' Φαραόνι)

Πάρμα - Μπολόνια 2-2 (90+3' Κούρτιτς, 90+5' Ινγκλέζε / 3' Ντανίλο, Σοριάνο)

Ουντινέζε - Σαμπντόρια 1-3 (37' Λαζάνια / 45+1' Κουαλιαρέλα, 84' Μπονατσόλι, 90+3' Γκαμπιαντίνι)

Νάπολι - Μίλαν (22:45)