SERIE A

Serie A: Ο Ταχτσίδης σταμάτησε τη Γιουβέντους

Juventus' Miralem Pjanic celebrates after his teammate Paulo Dybala scored during a Serie A soccer match between Inter Milan and Juventus, at the San Siro stadium in Milan, Italy, Sunday, Oct.6, 2019. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Η Γιουβέντους υπέστη τη δεύτερη βαθμολογική της απώλεια στη σεζόν καθώς μετά τη Φλωρεντία έμεινε στο 1-1 στο Λέτσε, με την οποία αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Παναγιώτης Ταχτσίδης. Και τα δυο γκολ από εκτελέσεις πέναλτι.

Μετά τη Φλωρεντία και το Αρτέμιο Φράνκι, η Γιουβέντους σταμάτησε και στο Λέτσε και το Στάντιο Κομουνάλε Βία ντελ Μάρε. Η Γηραιά Κυρία χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος έμεινε εκτός αποστολής για να ξεκουραστεί, έμεινε στο 1-1 με τους τζαλορόσι.

Βασικός για την ομάδα της Απουλίας όπως και στα προηγούμενα ματς ο Παναγιώτης Ταχτσίδης. Μάλιστα, αγωνίστηκε όλο το 90λεπτο και είχε εξαιρετική απόδοση. Οι μπανκονέρι κέρδισαν πέναλτι - καταλογίστηκε μετά από χρήση VAR - μετά από χέρι σε σέντρα-σουτ του Μίραλεμ Πιάνιτς, ο Πάουλο Ντιμπάλα στο 50ό λεπτό ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Γκαμπριέλ (που έπεσε σωστά) κι άνοιξε το σκορ.

Στο 55ο λεπτό ο Ματάις ντε Λιχτ σταμάτησε την μπάλα με το χέρι, ο Μάρκο Μανκόσου εκτέλεσε, νίκησε τον Βόιτσεχ Στσέσνι.