Η Λάτσιο προηγήθηκε με τον Ιμόμπιλε, αλλά δέχθηκε την ανατροπή και την ήττα (2-1) από τη ΣΠΑΛ. Εντυπωσιακό διπλό με ανατροπή (3-4) για την Μπολόνια στην Μπρέσια, νίκη και για την Κάλιαρι στην Πάρμα.

Ξεκίνησε καλά το πρωτάθλημα με το διπλό στη Γένοβα, με εμφατικό σκορ (0-3) επί της Σαμπντόρια. Την πρώτη ημέρα του μήνα (1/9) έμεινε στο 1-1 με τη Ρόμα στο ντέρμπι της Αιώνιας Πόλης.

Scoreboard ΣΠΑΛ - Λάτσιο 2-1

Την Κυριακή (15/9) γνώρισε την πρώτη της ήττα στη Serie A και μάλιστα με οδυνηρό τρόπο. Οι μπιανκοτσελέστι προηγήθηκαν με εκτέλεση πέναλτι του Τσίρο Ιμόμπιλε στο 17ο λεπτό, αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Πετάνια, ο οποίος έκανε το 1-1 για τη ΣΠΑΛ στο 63ο λεπτό.

Ο Κούρτιτς στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου νίκησε τον Θωμά Στρακόσα κι έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, αφήνοντας με άδεια χέρια την ομάδα της ιταλικής πρωτεύουσας.

Scoreboard Πάρμα - Κάλιαρι

Την πρώτη της νίκη στη σεζόν πανηγύρισε η Κάλιαρι, η οποία νίκησε με 3-1 εκτός έδρας την Πάρμα. Ο Τσεπιτέλι με δύο γκολ σε ένα τέταρτο (23', 38') έβαλε μπροστά τους νησιώτες στο Ένιο Ταρτίνι, για να μειώσει ο Μπαριλά στο 58ο λεπτό. Ο γιος του Ντιέγκο Σιμεόνε, Χιοβάνι, διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-3) στο 77ο λεπτό.

Scoreboard Μπρέσια - Μπολόνια

Ασταμάτητη η φετινή Μπολόνια, η οποία μετρά δύο νίκες και μια ισοπαλία σε τρία ματς. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στην Μπρέσια από δύο γκολ του Ντοναρούμα (10', 19'), ο Μπάνι μείωσε στο 36', αλλά Τσιστάνα έκανε το 3-1 για την ομάδα της Απουλίας.

Κι όμως η Μπολόνια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Μείωσε με τον Παλάσιο σε 3-2 στο 56', ισοφάρισε σε 3-3 με τον Ντένσβιλ στο 60' και πήρε τη νίκη με γκολ του Ορσολίνι στο 80' ολοκληρώνοντας τη μεγάλη της ανατροπή.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

Φιορεντίνα - Γιουβέντους 0-0

Νάπολι - Σαμπντορια 2-0 (13' 68' Μέρτενς)

Ίντερ - Ουντινέζε 1-0 (44' Σένσι)

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

Τζένοα - Αταλάντα 1-2 (90+1' Κρισίτο / 64' πεν. Μουριέλ)

Μπρέσια - Μπολόνια 3-4 (10', 19' Ντοναρούμα, 42' Τσιστάνα / 36' Μπάνι, 56' Παλάσιο, 60', 80' Ντένσβιλ)

Πάρμα - Κάλιαρι 1-3 (58' Μπαριλά / 23', 38' Τσεπιτέλι, 77' Σιμεόνε)

ΣΠΑΛ - Λάτσιο 2-1 (63' Πετάνια, 90+2' Κούρτιτς / 17' πεν. Ιμόμπιλε)

Ρόμα - Σασουόλο (19:00)

Βερόνα - Μίλαν (21:45)