SERIE A

Το γκολ του Μανωλά δεν έφτανε για τη Νάπολι, με ανατροπή η Μίλαν

Ο Κώστας Μανωλάς σκόραρε κόντρα στη Μπολόνια, αλλά η Νάπολι έφυγε ισόπαλη (1-1) από το Renato Dall'Ara. Νίκη με ανατροπή για τη Μίλαν κόντρα στην Πάρμα, σημαντικό τρίποντο η Σαμπντόρια.

Δεν τα κατάφερε στην έδρα της Μπολόνια η Νάπολι. Ο Κώστας Μανωλάς άνοιξε το σκορ για τους "παρτενοπέι" μόλις στο 7ο λεπτό μετά από ασίστ του Πολιτάνο, αλλά η ομάδα του ισοφαρίστηκε στο 80' με εξαιρετικό πλασέ του Μπάροου μέσα από την περιοχή.

Ο Μανωλάς έφτασε τα τέσσερα γκολ με τη Νάπολι φέτος, έχοντας σκοράρει και με Γιουβέντους, Μπρέσια και Τορίνο.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, ΕΜπαγιέ, Ντανίλο, Τομιγιάσου, Κρέτσκι, Ντομίνγκες, Μέντελ, Σοριάνο, Μπάροου, Παλάσιο, Όλσεν

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Μακσίμοβιτς, Χισάι, Ελμάς (69' Ρουίζ), Ντέμε, Ζιελίνσκι (83' Άλαν), Λοσάνο, Μίλικ (69' Μέρτενς), Πολιτάνο (62' Καγιεχόν).

Η Μίλαν βρέθηκε να χάνει 0-1 από την Πάρμα στο 44' με γκολ του Κούρτιτς, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε τρία γκολ με Κεσιέ, Ρομανιόλι και Τσαλχάνογλου, επικράτησε 3-1 και έφτασε τη Νάπολι στους 53 βαθμούς.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κόντι (46' Καλάμπρια), Κίαερ, Ρομανιόλι, Ερναντές (80' Λασάλτ), Μπίγλια (56' Μπενασάερ), Κεσιέ, Λεάο (61' Ρέμπιτς), Μποναβεντούρα, Τσαλχάνογλου (80' Κρούνιτς), Ιμπραχίμοβιτς.

ΠΑΡΜΑ: Σέπε, Νταρμιάν, Ιακοπόνι, Άλβες, Γκογκλίνο, Γκράσι, Μπρούγκμαν, Κούρτιτς, Ζερβινιό, Κορνέλιους, Κουλουσέβσκι.

Η Σαμπντόρια επιβλήθηκε 3-0 της Κάλιαρι, με τέρματα των Γκαμπιαντίνι και Μπονατσόλι (2). Βασικός ήταν και στα 90 λεπτά ο Λυκογιάννης για την Κάλιαρι.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 33ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τριτη 14 Ιουλίου

Αταλάντα - Μπρέσια 6-2(2' 55' 58' Πάσαλιτς, 25' Ντε Ρόον, 28' Μαλινόβσκι, 30' Σαπάτα / 8' Τορεγκρόσα, 83' Σπάλεκ)