ΙΤΑΛΙΑ

Κύπελλο Ιταλίας: Με τριάρα στο προημιτελικά η Μίλαν

AC Milan's Krzysztof Piatek, left, celebrates after scoring his side's opening goal during an Italian Cup soccer match between AC Milan and Spal at the San Siro stadium, in Milan, Italy, Wednesday, Jan. 15, 2020. (AP Photo/Antonio Calanni) AP

Η Μίλαν νίκησε 3-0 τη ΣΠΑΛ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Coppa Italia, όπου θα συναντήσει την Τορίνο. Πρόκριση και για τη Φιορεντίνα. Πέταξε εκτός την Αταλάντα και διασταυρώνεται με Ίντερ.

Χωρίς τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος έμεινε στον πάγκο, η Μίλαν δεν συνάντησε αντίσταση από τη ΣΠΑΛ και τη συνέτριψε 3-0 στο Σαν Σιρο. Οι ροσονέρι πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Coppa Italia.

Ο Πιάτεκ - έπαιξε δίδυμο με τον Ρέμπιτς στην κορυφή της ροσονέρα επίθεσης - άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό, ενώ στο 44ο ο Καστιγιέχο έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ (3-0) διαμόρφωσε ο Τεό Ερναντέζ στο 66ο λεπτό.

Η Μίλαν θα παίξει με την Τορίνο στους 8 της διοργάνωσης. Η Φιορεντίνα πέταξε εκτός την Αταλάντα και πάει να συναντήσει την Ίντερ. Οι βιόλα άνοιξαν το σκορ με τον Πιάτεκ, ο Ίλιτσις ισοφάρισε για τους μπεγκαμάσκι στο 67ο λεπτό και ο Λιρόλα στο 84' σφράγισε την πρόκριση για την ομάδα της Τοσκάνης.