ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

"Έφυγε" σε ηλικία μόλις 46 ετών ο Εσκερντίνια

Berlin Croatian soccer player Ante Covic, left, fights for the ball with Porto's player Esquerdinha, right, during the Champions League Group A match Hertha BSC Berlin vs FC Porto in the Berlin Olympic stadium Tuesday, March 21, 2000. (AP Photo/Markus Schreiber) ASSOCIATED PRESS

Ο 46χρονος Βραζιλιάνος πρώην αριστερός μπακ, Εσκερντίνια, έφυγε από τη ζωή την Πέμπτη (1/11) σε ηλικία 46 ετών. Είχε σκοράρει με την Πόρτο κόντρα στον Ολυμπιακό για το Champions League. (VIDEO)

Η Πόρτο έκανε γνωστή την Πέμπτη (1/11) την απώλεια του Εσκερντίνια. Ο Ζοζέ Αραούζο, όπως ήταν το όνομά του, έφυγε από τη ζωή σε ηλικία μόλις 46 ετών, έπειτα από έμφραγμα που υπέστη.

Ο Εσκερντίνια όπως έγινε γνωστός λόγω της θέσης του (αριστερό μπακ = esquerdo στην πορτογαλική γλώσσα) αγωνίστηκε σε Σάντος, Μπαΐα, Φλουμινένσε, Βιτόρια, Σαραγόσα, Ακαδέμικα, Γκοϊάς και Μποταφόγκο.

Ο Βραζιλιάνος συστήθηκε στο ελληνικό κοινό από τις αναμετρήσεις της Πόρτο με τον Ολυμπιακό στο Champions League. Μάλιστα, ήταν πρωταγωνιστής στη νίκη των "δράκων" επί των "ερυθρολεύκων" στο ματς της 21ης Σεπτεμβρίου 1999 στο "Das Antas".

Άνοιξε το σκορ για την πορτογαλική ομάδα στο έκτο λεπτό, όταν με εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο και ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στον συμπατριώτη του, Ζαρντέλ, για το τελικό 2-0 στο 47ο λεπτό.