ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Μπενφίκα: Με Βλαχοδήμο και Σάμαρη στη δέκατη σερί νίκη

CHAMPIONS LEAGUE / ÁÅÊ - ÌÐÅÍÖÉÊÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
CHAMPIONS LEAGUE / ÁÅÊ - ÌÐÅÍÖÉÊÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Μπενφίκα πέρασε με τεσσάρα από το Πόρτο, επικράτησε 4-1 της Μποαβίστα, έφθασε στη δέκατη σερί νίκη της και συνεχίζει πρωτοπόρος της Primeira Liga. Βασικός ο Βλαχοδήμος, πέρασε αλλαγή ο Σάμαρης.

Πρωτοπόρος της Primeira Liga παραμένει η Μπενφίκα, η οποία επισκέφτηκε το Πόρτο και συνέτριψε με 4-1 την Μποαβίστα. Οι αετοί έφθασαν στη δέκατη διαδοχική νίκη τους στην πρώτη κατηγορία του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Με βασικό τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, τον Ανδρέα Σάμαρη να περνά στο 88' στη θέση του Σικίνιο, αλλά τον Κάρλος Βινίσιους πρωταγωνιστή με δυο γκολ, η ομάδα της Λισαβόνας πανηγύρισε εύκολο τρίποντο στο Μπέσα.

Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό, ο Στολίκοβιτς ισοφάρισε στο 44ο, και ο Σέρβι στο 52ο ανέκτησε το προβάδισμα για τους Λουζιτανούς. Ο Βινίσιους ύστερα από δέκα λεπτά (62') πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο της ομάδας του.

Το τελικό σκορ (1-4) διαμόρφωσε ο Γκαμπριέλ στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.