ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Πορτογαλία - Σερβία: Το καθαρό πέναλτι που δεν δόθηκε στους Ίβηρες

Ο Πολωνός διαιτητής, Σίμον Μαρτσίνιακ, δεν σφύριξε μετά από υπόδειξη του βοηθού του καθαρό πέναλτι υπέρ της Πορτογαλίας για χέρι του Αντόνιο Ρουκάβινα στην ισόπαλη (1-1) αναμέτρηση με τη Σερβία.

Η Πορτογαλία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σερβία στο "Ντα Λουζ" για τη δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου των προκριματικών του Euro 2020. Eπτά λεπτά μετά από την έναρξή του ματς η εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας άνοιξε το σκορ με την εκτέλεση πέναλτι του σταρ του Άγιαξ, Ντούσαν Τάντιτς.

Ο 27χρονος πρώην αμυντικός μέσος του Άρη και νυν της Πόρτο, Ντανίλο, με απίστευτο σουτ από μακριά ισοφάρισε (1-1) για την Πορτογαλία στο 42ο λεπτό, ενώ στο 74ο παρατηρήθηκε μια απίστευτη φάση.

Ο Αντρέ Σίλβα έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής κι ο Αντόνιο Ρουκάβινα έκοψε την μπάλα με το χέρι. Ο Πολωνός διαιτητής, Σίμον Μαρτσίνιακ, στην αρχή κινήθηκε για την "εσχάτη των ποινών", αλλά έπειτα από υπόδειξη του βοηθού πήρε την απόφαση πίσω. Μάλιστα, δεν έδειξε ούτε κόρνερ υπέρ των γηπεδούχων. Ακόμη και οφσάιντ να διέκρινε ο βοηθός, τέτοια περίπτωση δεν υπήρχε...