ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κιλμάρνοκ - Σέλτικ 2-1: Σοκ για τους "Κέλτες" στο 93'

ΑΕΚ - ΣΕΛΤΙΚ / CHAMPIONS LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
ΑΕΚ - ΣΕΛΤΙΚ / CHAMPIONS LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Νέο στραπάτσο για τη Σέλτικ, η οποία μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με τη Σεντ Μίρεν γνώρισε την ήττα (2-1) από την Κιλμάρνοκ για την 6η αγωνιστική της Scottish Premiership. Στο 93ο λεπτό το νικητήριο γκολ.

Η Κιλμάρνοκ υποχρέωσε τη Σέλτικ στη δεύτερη ήττα της για τη Scottish Premiership της τρέχουσας σεζόν, μετά από εκείνη του Αυγούστου στην έδρα της Χαρτς. Μάλιστα, ήταν η δεύτερη διαδοχική αποτυχία για την ομάδα της Γλασκώβης, καθώς την προηγούμενη αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ (0-0) εκτός έδρας με τη Σεντ Μίρεν.

Οι Κέλτες άνοιξαν το σκορ στο "Rugby Park" με τον Γκρίφιθς στο 34ο λεπτό, αλλά ο Μπερκ ισοφάρισε στο 64ο. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα έφευγαν από το Κιλμάρνοκ με το βαθμό, ο Φίντλεϊ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η σύνθεση της Σέλτικ: Γκόρντον, Λούτστιγκ, Μπογιατά, Χέντρι, Τέρνι, Μπράουν, Μουλουμπού (70' ΜακΓκρέγκορ), Τζόνστοουν (79' Εντουάρ), Κρίστι, Σινκλέρ (65' Μόργκαν), Γκρίφιθς.

ΕΥΚΟΛΗ ΠΕΝΤΑΡΑ ΓΙΑ ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ

Η Ρέιντζερς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο "Ibrox", καθώς φιλοδώρησε με πέντε γκολ τη Σεντ Τζόνστοουν. Αυτή ήταν μάλιστα και η πέμπτη διαδοχική της μετά την ήττα στο ντέρμπι με τη Σέλτικ (μεσολάβησε η επικράτηση επί της Νταντί).

Η σύνθεση της Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέ (56' Ετζάρια), Γκόλντσον, Κάτιτς, Φλάναγκαν, ΜακΚρόνι, Κουλιμπαλί (63' Ντόρανς), Άρφιλντ, Κεντ (71' Λάφερτι), Καντέιας, Μορέλος.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 22/9

Αμπερντίν - Μάδεργουελ 1-0 (6' Γουίλσον)

Χαρτς - Λίβινγκστον 0-0

Νταντί - Χιμπέρνιαν 0-3 (51' Καμπέρι, 54' Μπόιλ, 88' Αγιεπόμνγκ)

Χάμιλτον - Σεντ Μίρεν 3-0 (46' Μπρούσταντ, 40' πεν., 66' Μίλερ)

Κυριακή 23/9

Κιλμάρνοκ - Σέλτικ 2-1 (64' Μπερκ, 90'+3' Φίντλεϊ / 34' Γκρίφιθς)

Ρέιντζερς - Σεντ Τζόνστοουν 5-1 (9' Ταβερνιέ, 34' Μορέλος, 52' Άρφιλντ, 74' Λάφερτι, 79' Καντέιας / 77' πεν. Άλστον)