LA LIGA

La Liga: Η Βαλένθια έσπασε την κατάρα της Έιμπαρ

Valencia's Maxi Gomez kicks the ball during the Champions League group H soccer match between Valencia and Chelsea at the Mestalla stadium in Valencia, Spain, Wednesday, Nov. 27, 2019. (AP Photo/Alberto Saiz) AP

Η Βαλένθια νίκησε 1-0 την Έιμπαρ στο Μεστάγια με το γκολ του Μάξι Γκόμες, έδιωξε την κατάρα της Έιμπαρ - τρίποντο εντός έδρας μετά από τρεις σεζόν - και μπήκε ξανά σε ευρωπαϊκή τροχιά.

Τις τελευταίες τρεις σεζόν η Έιμπαρ έφευγε με κάτι από το Μεστάγια. Είχε συγκομιδή επτά βαθμών στην έδρα της Βαλένθια κατά τις τρεις τελευταίες της επισκέψεις.

Δεν είχε δεχθεί γκολ από τις νυχτερίδες για 270 αγωνιστικά λεπτά. Η Βαλένθια έσπασε επιτέλους την κατάρα των Βάσκων. Πανηγύρισε τη νίκη χάρη σε γκολ του Μάξι Γκόμες στο 28ο λεπτό μετά από ασίστ του Βας.

Το τέρμα του Χιλιανού έμελλε να κρίνει και το ματς υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι ανέβηκαν στην εξάδα και μπήκαν ξανά σε ευρωπαϊκή τροχιά.