LA LIGA

La Liga: Ματσάρα στη Σεβίλλη, άτυχος ο Κούτρης

Ματσάρα στη Σεβίλλη με την Μπέτις και τη Μαγιόρκα ν' αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3! Αποχώρησε τραυματίας ο Λεονάρντο Κούτρης στο ντεμπούτο του ως βασικός με τη νησιωτική ομάδα.

Δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει με καλύτερο τρόπο για το θέαμα η 25η αγωνιστική της ισπανικής Liga, καθώς είχε έξι γκολ, αλλά όχι νικητή στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν της Σεβίλλης.

Μπέτις και Μαγιόρκα αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 σε ένα συναρπαστικό ματς. Ιδανικά ξεκίνησε το ματς και για τον Λεονάρντο Κούτρη, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο ως βασικός στη νησιωτική ομάδα.

Ο Έλληνας διεθνής μπακ αποχώρησε τραυματίας με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Η Μαγιόρκα προηγήθηκε δυο φορές στην πρωτεύουσα της Ανδαλουσίας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες.

Και τις δυο από εκτελέσεις πέναλτι, στην πρώτη μάλιστα ο Κούτρης ήταν αυτός που ανέτρεψε τον Φεκίρ.

Ο καπιτάν των βερδιμπλάνκος, Χοακίν, έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (48'), αλλά ο Ιάπωνας Τακεφούσα Κούμπο - ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός από τη Ρεάλ - ήταν αυτός που χάρισε το βαθμό στην ομάδα των Βαλεαρίδων Νήσων.

Η Μαγιόρκα σε κάθε περίπτωση δείχνει ικανή να παλέψει μέχρι το τέλος για να παραμείνει στην κατηγορία.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου

Μπέτις - Μαγιόρκα 3-3 (19' πεν. Κανάλες, 35' πεν. Φεκίρ, 48' Χοακίν / 16' Κούτσο, 27' Μπούντιμιρ, 70' Κούμπο)