LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 2-2: Ο μαγικός Μέσι δεν έφτανε

FC Barcelona's Lionel Messi reacts after Valencia scored during the Spanish La Liga soccer match between FC Barcelona and Valencia at the Camp Nou stadium in Barcelona, Spain, Saturday, Feb. 2, 2019. (AP Photo/Manu Fernandez) AP

Η Βαλένθια προηγήθηκε με δύο γκολ στο "Camp Nou", η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε με ισάριθμα του Λιονέλ Μέσι, αλλά οι "μπλαουγκράνα" δεν απέφυγαν την γκέλα (2-2) με τις "νυχτερίδες". Εάν η Ατλέτικο περάσει από τη Σεβίλλη (Μπέτις) θα μειώσει στους τρεις βαθμούς! (VIDEOS)

Την ευκαιρία στην Ατλέτικο να πλησιάσει - σε περίπτωση που νικήσει την Κυριακή στη Σεβίλλη την Μπέτις - στους τρεις βαθμούς από την κορυφή και ν' "αναζωπυρώσει" τη μάχη για τον τίτλο, έδωσε η Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε στραβοπάτησε στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βαλένθια. Βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-2), ο μαγικός Μέσι ισοφάρισε σε 2-2, αλλά δεν μπόρεσε να φθάσει στην ανατροπή και τη νίκη.

Η Βαλένθια άνοιξε το σκορ με τον Κεβέν Γκαμεϊρό στο 24ο λεπτό - ο Γάλλος έχει σκοράρει 4 γκολ σε 17 ματς κόντρα στην Μπαρτσελόνα - αλλά ο κανόνας που θέλει τη Βαλένθια να μην κερδίζει εσχάτως (το έχει καταφέρει μόνο μια φορά στα τελευταία οκτώ ματς) όταν προηγείται στο "Camp Nou", επιβεβαιώθηκε.

Οι "νυχτερίδες" κέρδισαν πέναλτι - το πρώτο που δόθηκε εις βάρος της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα της τρέχουσας σεζόν - στο 31' όταν ο Σέρτζι Ρομπέρτο έσπρωξει τον Βας. Ύστερα από ένα λεπτό (32') ο Ντάνι Παρέχο ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και διεύρυνε το προβάδισμα (0-2) για τη Βαλένθια.

Οι "μπλαουγκράνα" μείωσαν ύστερα από επτά λεπτά. Στο 38ο λεπτό ο Λάτο ανέτρεψε τον Νέλσον Σεμέδο, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα, και στο 39ο λεπτό ο Λιονέλ Μέσι εκτέλεσε εύστοχα για το 1-2. Αυτό ήταν το 26ο σε 32 επίσημα ματς με τη Βαλένθια, όσα έχει πετύχει δηλαδή και κόντρα στη Ρεάλ.

Έγινε ο τρίτος παίκτης που πετυχαίνει 50+ γκολ με πέναλτι στη Liga, βάζοντας το όνομά του στη λίστα με τους Κριστιάνο Ρονάλντο (61) και Ούγκο Σάντσες (56). Μάλιστα αυτό ήταν το ένατο διαδοχικό επίσημο ματς (σε όλες τις διοργανώσεις) που βρήκε δίχτυα και κυνηγά το δικό του ρεκόρ (δέκα διαδοχικά από το Δεκέμβριο του 2012 μέχρι τον Ιανουάριο του 2013). Με τον Αργεντινό, η ομάδα της Βαρκελώνης έφθασε στην ισοφάριση. Αυτό ήταν το 21ο του γκολ (πρώτος σκόρερ της Liga) έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής ο οποίος ξεπερνάει την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο τα είκοσι γκολ στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα (Premier Liga, La Liga, Serie A, Ligue 1, Bundesliga).

Αυτό το σκορ έμελλε να είναι και το τελικό. Όλα τα βλέμματα στρέφονται στη μάχη των "κολτσονέρος" με τους "βερδιμπλάνκος" στο "Μπενίτο Βιγιαμαρίν" της Ανδαλουσίας το απόγευμα της Κυριακής.

Στο άλλο ματς με το οποίο έκλεισε το πρόγραμμα του Σαββάτου η Θέλτα πήρε σημαντική νίκη με 1-0 επί της Σεβίλλης και της ανέκοψε την εξαιρετική της πορεία. Ο Γιοκουσλού πέτυχε στο 73' το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και έδωσε σημαντικό τρίποντο στους γηπεδούχους στη μάχη της παραμονής.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Νέλσον Σεμέδο (46' Λενγκλέ), Πικέ, Βερμάλεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Αλενιά (66' Αρτούρ), Ράκιτιτς, Βιδάλ, Μέσι, Φιλίπε Κοουτίνιο (84' Μάλκομ), Σουάρες.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Πιτσίνι, Γκαράι, Γκαμπριέλ Παουλίστα, Τόνι Λάτο, Βας, Κοκλέν (72' Κοντογκμπιά), Παρέχο, Τσερίσεβ, Γκαμεϊρό (40' Φεράν Τόρες), Ροδρίγο (79' Σάντι Μίνα).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 1 Φεβρουαρίου

Ουέσκα - Βαγιαδολίδ 4-0 (19' Ενρίτς, 50' Πουλίδο, 53' Γκόμες, 77' Άβιλα)

Σάββατο 2 Φεβρουαρίου

Λεβάντε - Χετάφε 0-0

Σοθιέδαδ - Μπιλμπάο 2-1 (16' Ογιαρθάμπαλ, 45' Ουίλιαν Ζοζέ / 82' Ραούλ Γκαρθία)

Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 2-2 (39' πεν., 64' Μέσι / 24' Γκαμεϊρό, 32' πεν. Ντάνι Παρέχο)

Θέλτα - Σεβίλλη 1-0 (73' Γιοκουσλού)