LA LIGA

Στο -3 από το Champions League η Βιγιαρεάλ

Villareal's Moi Gomez celebrates his goal during the Spanish La Liga soccer match between Villarreal and Real Madrid in the Ceramica stadium in Villarreal, Spain, Sunday, Sept. 1, 2019. (AP Photo/Alberto Saiz) AP

Η Βιγιαρεάλ πέρασε από τη Σεβίλλη, νίκησε 2-0 την Μπέτις, δεν μπορεί να χάσει με τίποτα το Europa League και είναι σε απόσταση μίας νίκης από το Champions League. Έχασε ευκαιρία η Βαγιαδολίδ με το πέναλτι του Ουνάλ στο 90+7'. (VIDEOS)

Τρομερό το "κίτρινο υποβρύχιο" έχει σχεδόν κλειδώσει το εισιτήριο για το Europa League και βρίσκεται σε απόσταση μίας νίκης από την τετράδα και το Champions League.

Η Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ με την εκτέλεση πέναλτι του Ζεράρ Μορένο επτά λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, ενώ διεύρυνε το προβάδισμά της με τον ίδιο παίκτη στο 30ό λεπτό. Ο Ναμπίλ Φεκίρ αποβλήθηκε με δύο κίτρινες μέσα σε ένα λεπτό στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και το 0-2 ήταν το τελικό σκορ.

Η Βαγιαδολίδ είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά ο Ουνάλ με εκτέλεση πέναλτι στο 90+7' δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το 0-0 με τη Λεβάντε στο Θορίγια ήταν το τελικό σκορ. Έτσι κι αλλιώς πρέπει να έρθουν τα πάνω-κάτω για να υποβιβαστούν οι μπλανκιβιολέτας.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 33ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 30 Ιουνίου

Μαγιόρκα - Θέλτα 5-1 (13' πεν. 52' Μπούντιμιρ, 27' Ερνάντεθ, 40' Πόθο, 60' Σεβίγια / 50' πεν. Άσπας)

Λεγκανές - Σεβίλλη 0-3 (23' 35' Τόρες, 82' Ελ Χανταντί)

Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2 (12' αυτ. Κόστα, 50'πεν. Μέσι / 19' πεν. 62' πεν. Σαούλ)