LA LIGA

Βαθμό στο 90+6' η Χετάφε αλλά το "σεντόνι" γλιστρά

Real Valladolid's Anuar Mohamed celebrates a goal of his team against Real Madrid's during the Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Valladoid FC at Jose Zorrila New stadium in Valladolid, northern Spain, Sunday, March 10, 2019. (AP Photo/Alvaro Barrientos) AP

Η Χετάφε έσωσε το βαθμό (2-2) στο 90+6' της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Βαγιαδολίδ, βγήκε όμως εκτός τετράδας και δυσκόλεψε τη ζωή της για έξοδο στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Το "σεντόνι" γλιστρά από τη Χετάφε. Η ομάδα της Μαδρίτης προηγήθηκε στο "Χοσέ Θορίγια" με γκολάρα του Αραμπάρι μόλις 14 λεπτά μετά από την έναρξη του ματς.

Η Βαγιαδολίδ, ωστόσο, αντέδρασε κι έφθασε στην ισοφάριση χάρη στο εξαιρετικό τελείωμα του Σέρχιο Γκουαρδιόλα με τη συμπλήρωση μισής ώρας ματς (30'). Πήρε, μάλιστα, και το προβάδισμα. Ο Ουνάλ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στο 69ο λεπτό κι έκανε το 2-1 για τους "μπλανκιβιολέτας".

Η τελευταία λέξη, ωστόσο, ανήκε στους "αθουλόνες". Στο τέταρτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του δευτέρου ημιχρόνου ο Όσκαρ Πλάνο ανέτρεψε τον Ούγκο Ντούρο, ο Χόρχε Μολίνα που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος στο 90+6' κι έκανε το 2-2.

Πλέον η Χετάφε υποχώρησε στην πέμπτη θέση. Βγήκε εκτός τετράδας, καθώς το Σάββατο το βράδυ η Σεβίλλη νίκησε 3-2 στο ντέρμπι της πόλης την Μπέτις.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Γιοέλ, Μογιάνο, Κίκο, Καλέρο, Νάτσο, Κέκο (61' Ρούμπιο), Τουχαμί (83' Χοακίν Φερνάντεθ), Αλκαράθ, Πλάνο, Ουνάλ (77' Μίτσελ), Γκουαρδιόλα.

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Σουάρες, Ντακονάμ, Καμπρέρα, Αντούνες (38' Ντούρο), Μακσίμοβιτς, Αραμπάρι, Πορτίγιο (73' Μολίνα), Ολιβέρα, Μάτα, Άνχελ (66' Μπρούνο Γκονθάλεθ).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 13 Απριλίου

Εσπανιόλ - Αλαβές 2-1 (19' Πεδρόσα, 47' αυτ. Λανγκουαρδία / 56' Καλέρι)

Ουέσκα - Μπαρτσελόνα 0-0

Ατλέτικο - Θέλτα 2-0 (42' Γκριζμάν, 74΄Μοράτα)

Σεβίλλη - Μπέτις 3-2 (26' Μουνίρ Ελ Χανταντί, 59' Σαράμπια, 64' Βάθκεθ / 55' Λο Σέλσο, 82' Τέγιο)

Κυριακή 14 Απριλίου

Βαγιαδολίδ - Χετάφε 2-2 (30' Γκουαρδιόλα, 68' πεν. Ουνάλ / 14' Αραμπάρι, 90+6' πεν. Μολίνα)

Μπιλμπάο - Ράγιο Βαγεκάνο (15:00)

Σοσιεδάδ - Έιμπαρ (17:15)

Ζιρόνα - Βιγιαρεάλ (19:30

Βαλένθια - Λεβάντε (21:45)