ΙΣΠΑΝΙΑ

Βαλένθια - Ρεάλ Μαδρίτης 2-1: Άλμα Champions League για τις νυχτερίδες

Real Madrid's forward Karim Benzema reacts after Valencia scored the opening goal during the Spanish La Liga soccer match between Valencia and Real Madrid at the Mestalla Stadium in Valencia, Spain, Wednesday, April 3, 2019. (AP Photo/Alberto Saiz) AP

Η Βαλένθια με γκολ των Γκέντες και Γκαράι επικράτησε με 2-1 επί της Ρεάλ Μαδρίτης και μείωσε τη διαφορά της στον έναν βαθμό από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League. (VIDEOS)

Μία σπουδαία νίκη που μπορεί να της δώσει την έξοδο στο Champions League πήρε η Βαλένθια. Οι νυχτερίδες ήταν κατά διαστήματα εξαιρετικές και επικράτησαν με 2-1 επί της Ρεάλ Μαδρίτης. ενώ το σκορ θα μπορούσε να ήταν ακόμα μεγαλύτερο. Κάπως έτσι η Ζινεντίν Ζιντάν υποχρεώθηκε στην πρώτη του από την ημέρα που επέστρεψε στον πάγκο της Ρεάλ.

Το ματς ήταν κακό μέχρι το 30' όταν είχαμε και την πρώτη τελική με ένα σουτ του Κρόος που μπλόκαρε εύκολα ο Νέτο.

Το επόμενο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν εφιαλτικό για τη Ρεάλ. Στο 35' ο Γκέντες με ωραίο σουτ νίκησε τον Νάβας για το 1-0. Στη συνέχεια ο Γκαμεϊρό, ο Κοντογκμπιά και ο Ροντρίγκο είχαν ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους πριν βγει το ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν τα κατάφερε. Αντίθετα, στο 83' ο Γκαράι με εντυπωσιακή κεφαλιά έκανε το 2-0 και επί της ουσίας τελείωσε το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι Μαδριλένοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-1 με κεφαλιά του Μπενζεμά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις.

Βαλένθια: Νέτο, Βας, Γκαράι, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Σολέρ, Παρέχο, Κοντογκμπιά, Γκέντες, Ροντρίγκο, Γκαμεϊρό (85' Σάντι Μίνα)

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Οντριοθόλα, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος (64' Ίσκο), Λούκας Βάθκεθ (78' Μαριάνο), Ασένσιο (64' Μπέιλ), Μπενζεμά

Τρίποντα για Μπιλμπάο και Έιμπαρ, ματσάρα στο Ουέσκα - Θέλτα

Πολλά γκολ είχαν και τα υπόλοιπα ματς που έγιναν την Τετάρτη (03/04) στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της La Liga. Συγκεκριμένα, δώδεκα τέρματα σημειώθηκαν στις υπόλοιπες τρεις αναμετρήσεις. Στο πρώτο χρονικά ματς η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 3-2 επί της Λεβάντε σε ένα συναρπαστικό ματς. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στο τέρμα του Γιούρι και το αυτογκόλ του Φερνάντεθ, όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα. Πρώτα ο Μαρτί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-1 στο 51' και στο 89' ο Καμπάτσο φάνηκε να χαρίζει το βαθμό της ισοπαλίας στη Λεβάντε. Τελικά, ο Μουνιαΐν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90+3' χάρισε τη νίκη στην Μπιλμπάο.

Με την πλάτη στον τοίχο σε ό,τι αφορά τη μάχη της παραμονής βρίσκεται η Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Πόντζο στο 40', αλλά Έιμπαρ με τέρματα των Τσαρλς και Πέδρο Λεόν στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη.

Τέλος, ματσάρα είχαμε στο "Ελ Αλκοράθ" εκεί όπου η ουραγός Ουέσκα έκλεψε έναν βαθμό από τη Θέλτα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκε με 0-2 με τους Μέντες και Άσπας, όμως η Ουέσκα απάντησε με τρία γκολ μέσα σε δέκα λεπτά. Γκαλιέγκο, Άβιλα και Πουλίδο σκόραραν για να δώσουν το προβάδισμα στην Ουέσκα, αλλά το ματς είχε και άλλο γκολ. Ο Μπουντεμπούζ έδωσε τελικά τον έναν βαθμό στην Θέλτα διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 2 Απριλίου

Ατλέτικο Μαδρίτης - Ζιρόνα 2-0 (76' Γκοντίν, 90+4' Γκριεζμάν)

Εσπανιόλ - Χετάφε 1-1 (56' Ιγκλέσιας / 72' Ροντρίγκεθ)

Βιγιαρεάλ - Μπαρτσελόνα 4-4 (23'Τσουκουέζε, 50' Εκαμπί, 62' Ιμπόρα, 80' Μπάκα/ 2'Κουτίνιο,16'Μάλκομ, 90' Μέσι, 90+3' Σουάρες)

Τετάρτη 3 Απριλίου

Μπιλμπάο - Λεβάντε 3-2 (5' Γιούρι, 27' (αυτ.) Φερνάντεθ, 90+3' (πεν) Μουνιαΐν / 51' (πεν) Μαρτί, 89' Καμπάτσο)

Έιμπαρ - Ράγιο Βαγεκάνο 2-1 (64' Τσάλρς, 73' Πέδρο Λεόν / 40' Πόντζο)

Ουέσκα - Θέλτα 3-3 (63' Γκαλιέγκο, 71' Άβιλα, 73' Πουλίδο / 14' Μέντες, 57' Άσπας, 81' Μπουντεμπουζ)

Βαλένθια - Ρεάλ Μαδρίτης 2-1 (35' Γκέντες, 83' Γκαράι / 90+3' Μπενζεμά)