LA LIGA

Αλαβές - Ατλέτικο 1-2: Απόδραση με Σουάρες στο 90' και ξανά κορυφή

Ο Λουίς Σουάρες στον αγώνα της Ατλέτικο με τη Μπάγερν για το Champions League
Ο Λουίς Σουάρες στον αγώνα της Ατλέτικο με τη Μπάγερν για το Champions League AP PHOTO/MATTHIAS SCHRADER,POOL

Η Ατλέτικο απέδρασε από τη Βιτόρια με τον Λουίς Σουάρες να χαρίζει τη νίκη (1-2) στο 90' στους Μαδριλένους και να τους επαναφέρει στην κορυφή. (VIDEO)

Η Ατλέτικο είδε τη Ρεάλ να νικά το Σάββατο εύκολα 2-0 τη Θέλτα στη Μαδρίτη και να διανυκτερεύει στην κορυφή. Οι κολτσονέρος ήθελαν πάση θυσία το τρίποντο στη Βιτόρια και το πήραν με πολύ κόπο και ιδρώτα.

Η ομάδα της Μαδρίτης άνοιξε το σκορ με τον Μάρκος Γιορέντε με εξαιρετική ενέργεια και σουτ με το αριστερό στο 41ο λεπτό, αλλά το αυτογκόλ του Φελίπε στο 84ο έφερε το 1-1 για την Αλαβές (που έπαιζε από το 62' με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Λαγκουάρδια) και οσμή γκέλας.

Η τελευταία λέξη ανήκε στον Λουίς Σουάρες. Ο Ουρουγουανός στο 90ό λεπτό χάρισε το τρίποντο στην Ατλέτικο και την επανέφερε στην κορυφή της ισπανικής Liga, έχοντας μάλιστα δύο ματς λιγότερα από τους μερένγκες.

Ο Σουάρες οδηγεί την ομάδα στην οποία είναι προπονητής ο Σιμεόνε. Αυτό ήταν το ένατο γκολ του στη σεζόν, έπιασε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ τον Ιάγο Άσπας ο οποίος έμεινε άσφαιρος στο Αλφρέδο ντι Στέφανο.