ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αρμενία - Ρουμανία 3-2: Με ανατροπή στο 89' έκανε το τρία στα τρία

Ο Μπαρσεγκιάν πανηγυρίζει γκολ της Αρμενίας κόντρα στο Λίχτενσταϊν το 2019.
Ο Μπαρσεγκιάν πανηγυρίζει γκολ της Αρμενίας κόντρα στο Λίχτενσταϊν Ⓒ 2019 HAKOB BERBERYAN/ASSOCIATED PRESS

Η Αρμενία επικράτησε 3-2 της Ρουμανίας και έκανε το τρία στα τρία στον 10ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Με δύο γκολ στο 86' και στο 89' ανέτρεψαν το εις βάρος τους 1-2 οι γηπεδούχοι.

Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Αρμενία κόντρα στη Ρουμανία για τη 3η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ανατροπή στην ανατροπή και έφτασαν τους εννέα πόντους κάνοντας το τρία στα τρία.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 56ο λεπτό, με ένα σουτ του Σεραπετσιάν, ο οποίος έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής. Η μπάλα κόντραρε, αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα της Ρουμανίας και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Ρουμανία έφτασε στην ισοφάριση στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μπάνκου σούταρε μέσα από την περιοχή και έπειτα από κόντρα, ο Τσικαλντάου έστειλε την μπάλα από κοντά στην εστία για το 1-1.

Ο Τσικαλντάου πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 72ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μπάνκου. Στο 78' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Πούσκας, ο οποίος διεκδίκησε επικίνδυνα την μπάλα.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς στο 86ο λεπτό έφεραν το ματς στα ίσα με τον Χαρογκιάν, μετά από ασίστ του Μπαρσεγκιάν. Στο 89ο λεπτό ήταν σειρά του Μπαρσεγκιάν να σκοράρει και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το παιχνίδι τούμπα γράφοντας το τελικό 3-2. Το πέναλτι κέρδισε ο Σπερτσιάν και οι αντιδράσεις από την πλευρά των φιλοξενούμενων ήταν αρκετές.

ΑΡΜΕΝΙΑ: Γιουρτσένκο, Χοβανισιάν, Κάλισιρ, Χαρογιάν, Χαμπαρντζουμιάν, Μπαϊραμιάν, Μουραντιάν (46' Σπερτσιάν), Γκριγκοριάν, Μπαρσεγιάν (90' Ουντό), Μπαλεκιάν (46' Ανταμιάν), Καραπετιάν (46' Σαγκογιάν)

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Νιτά, Μόγκος, Κίρικες, Τόσκα, Μπάνκου, Στάντσιου (73' Τανάσε), Μαρίν, Μαν (81' Μιχαϊλα), Τσικαλντάου (81' Κρέτου), Μαξίμ (73' Κεσέρου), Πούσκας

10ος ΟΜΙΛΟΣ

Αρμενία - Ρουμανία 3-2 (56' Σπερτσιάν, 86' Χαρογιάν, 89' Μπαρσεγκιέν / 62', 72' Τσικαλντάου)

Γερμανία - Βόρεια Μακεδονία (21:45)

Λίχτενσταϊν - Ισλανδία (21:45)

Photo credits: ⓒ 2019 Hakob Berberyan/Associated Press