PREMIER LEAGUE

Άστον Βίλα - Φούλαμ 3-1: Τα πάνω-κάτω μέσα σε 10 λεπτά

Οι Τρεζεγκέ και Μινγκς πανηγυρίζουν γκολ της Άστον Βίλα κόντρα στην Φούλαμ σε ματς των δύο ομάδων στην Premier League @ 2021 RICHARD HEATHCOTE/ASSOCIATED PRESS

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 61' η Άστον Βίλα - χωρίς τον Γκρίλις στη σύνθεσή της- έκανε την ανατροπή κόντρα στην Φούλαμ και επιβλήθηκε με 3-1 σκοράροντας τρεις φορές από το 78ο μέχρι το 87ο λεπτό.

Η απουσία του Τζακ Γκρίλις από την αποστολή (αισθάνθηκε ενοχλήσεις στην προπόνηση του Σαββάτου και κρίθηκε σκόπιμο να προφυλαχθεί) ήταν σημαντικό πλήγμα για την Άστον Βίλα στην αναμέτρηση της 30ης αγωνιστικής της Premier League με την Φούλαμ και τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για αυτήν μετά τη συμπλήρωση μίας αγωνιστικής ώρας.

Συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό, όταν ο Μινγκς θέλησε να γυρίσει τη μπάλα προς τον τερματοφύλακά του και ουσιαστικά έδωσε ασίστ στον Μίτροβιτς, με τον Σέρβο διεθνή στράικερ να αποφεύγει και τον Μαρτίνες και να κάνει το 1-0 για τους κότατζερς στην άδεια εστία.

Ωστόσο, εκεί που όλα έδειχναν μαύρα για τους "βίλανς" ένα εκρηκτικό 10λεπτο ήταν αρκετό για να φέρει την ανατροπή και το τρίποντο. Στο 78' ο Μινγκς εξιλεώθηκε για το παιδικό σφάλμα του λίγη ώρα νωρίτερα όταν έδωσε την ασίστ στον Τρεζεγκέ για το 1-1, με τον ίδιο παίκτη να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στο 81' για να βάλει την ομάδα του Ντιν Σμιθ στη θέση του οδηγού.

Στο 87' ήρθε και τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους με τον Ουότκινς να γράφει το 3-1 που σφράγισε την άνοδο της Βίλα στην 9η θέση, με την Φούλαμ από την πλευρά της να μένει στην 18η θέση, στο -3 από τη γραμμή της σωτηρίας και με ματς παραπάνω μάλιστα σε σχέση με την 17η Νιούκαστλ, την οποία κυνηγάει για να της κλέψει το εισιτήριο της παραμονής.

Σημειώνεται πως το Άστον Βίλα - Φούλαμ έγινε το πρώτο παιχνίδι στην ιστορία της Premier League όπου και οι 22 παίκτες που ήταν στα αρχικά σχήματα των ομάδων έχουν γεννηθεί μετά τις 15 Αυγούστου 1992, όταν έγινε ο πρώτος αγώνας της κορυφαίας κατηγορίας της Αγγλίας επί εποχής Premier League.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μινγκς, Τάργκετ, Λουίζ (75' Ράμσεϊ), ΜακΓκιν, Τραορέ, Σανσόν (67' Ντέιβις), Ελ-Γκάζι (62' Τρεζεγκέ), Ουότκινς

ΦΟΥΛΑΜ: Αρεολά, Τετέ, Άντερσεν, Ανταραμπιόγιο, Έινα, Χάρισον Ριντ, Λεμινά (83' Ονομά), Ντε Κόρδοβα Ριντ, Λόφτους-Τσικ (83' Μάτζα), Λούκμαν (47' Καβαλέιρο), Μίτροβιτς

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 3 Απριλίου

Τσέλσι - Γουέστ Μπρομ 2-5 (27' Πούλισιτς, 71' Μάουντ / 45+2' 45+4' Περέιρα, 63' 91' Ρόμπινσον, 68' Ντιανέ)

Λιντς - Σέφιλντ 2-1 (12' Χάρισον, 49' αυτ. Τζαγκιέλκα / 45+2' Όσμπορν)

Λέστερ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (58' Μεντί, 74' Ζεσούς)

Άρσεναλ - Λίβερπουλ 0-3 (64' 82' Ζότα, 68' Σαλάχ)

Κυριακή 4 Απριλίου

Σαουθάμπτον - Μπέρνλι 3-2 (31' Άρμστρονγκ, 42' Ινγκς, 66' Ρέντμοντ / 12' πεν. Γουντ, 28' Βίντρα)

Νιούκαστλ - Τότεναμ 2-2 (28' Ζοέλιντον, 85' Γουίλοκ / 30' 34' Κέιν)

Άστον Βίλα - Φούλαμ 3-1 (78' 81' Τρεζεγκέ, 87' Ουότκινς / 61' Μίτροβιτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπράιτον (21:30)