SERIE A

Αταλάντα - Ρόμα 4-1: Τεσσάρα με ανατροπή

Ζαπάτα και Ίλιτσιτς πανηγυρίζουν γκολ της Αταλάντα κόντρα στη Ρόμα για τη 13η αγωνιστική της Serie A στις 20 Δεκεμβρίου του 2020.
Ζαπάτα και Ίλιτσιτς πανηγυρίζουν γκολ της Αταλάντα κόντρα στη Ρόμα STEFANO NICOLI/LAPRESSE VIA AP

Η Αταλάντα κατάφερε να επικρατήσει 4-1 της Ρόμα για την 13η αγωνιστική της Serie A με ανατροπή, καθώς ο Τζέκο άνοιξε το σκορ. Ζαπάτα, Γκοζένς, Μουριέλ και Ίλιτσιτς τα γκολ των γηπεδούχων.

Τρίποντο με ανατροπή κατάφερε να πάρει η Αταλάντα η οποία επικράτησε 4-1 της Ρόμα για την 13η αγωνιστική της Serie A. Οι γηπεδούχοι με αυτόν τον τρόπο έφτασαν τους 21 βαθμούς και την 7η θέση, ενώ οι τζαλορόσι παρέμειναν στους 24 και την 4η θέση.

Η Ρόμα ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ με τον Έντιν Τζέκο στο 3ο λεπτό και έβαλε σε θέση οδηγού τους τζαλορόσι. Με αυτό το προβάδισμα ολοκλήρωσαν και το πρώτο ημίχρονο.

Η Αταλάντα κατάφερε να κάνει την επιστροφή της στο δεύτερο μέρος. Στο 59' ο Ζαπάτα με ένα σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-1. Στο 70ο λεπτό οι μπεργκαμάσκι πέτυχαν την ανατροπή με τον Γκοζένς να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα για το 2-1.

Εν τέλει το 3-1 πέτυχε ο Λουίς Μουριέλ ο οποίος νίκησε τον Μιράντε, έπειτα από τραγικό λάθος των φιλοξενούμενων. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 85ο λεπτό ο Ίλιτσιτς με ασίστ του Χάτεμπουρ.

Αταλάντα: Γκολίνι, Τολόι, Ρομέρο (46' Παλομίνο), Ντζιμσίτι, Χάτεμπουρ, Ντε Ρουν, Φρόιλερ, Γκοζένς (89' Μογίτσα), Πεσίνα (46' Ίλιτσιτς), Μαλινόβσκι (81' Μίραντσουκ), Ζαπάτα (72' Μουριέλ)

Ρόμα: Μιράντε, Ιμπάνιες, Σμόλινγκ, Μαντσίνι, Σπινατσόλα (66' Πέρες), Βερετούτ (81' Κ. Πέρεζ), Πελεγκρίνι (81' Βιλάρ), Κάρσντορπ, Πέδρο (73' Κρισάντε), Μχιταριάν, Τζέκο

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 19 Δεκεμβρίου

Φιορεντίνα - Βερόνα 1-1 (19' πεν. Βλάχοβιτς / 8' πεν. Βελόσο)

Σαμπντόρια - Κροτόνε 3-1 (26' Ντάμσγκααρντ, 46' Γιάνκτο, 65' Κουαλιαρέλα / 45+1' πεν. Σίμι)

Πάρμα - Γιουβέντους 0-4 (23' Κουλουσέφσκι, 26'-48' Ρονάλντο, 85' Μοράτα)

Κυριακή 20 Δεκεμβρίου

Τορίνο - Μπολόνια 1-1 (69' Βέρντι/78' Σοριάνο)

Μπενεβέντο - Τζένοα 2-0 (57' Ινσίνιε, 89' Σο)

Κάλιαρι - Ουντινέζε 1-1 (27' Λυκογιάννης/57' Λασανά)

Ίντερ - Σπέτσια 2-1 (51' Χακίμι, 71' Λουκακού/94' Ρίκκολι)

Σασουόλο - Μίλαν 1-2 (89' Μπεραρντί/1' Λεάο, 26' Σολαμέικερ)

Αταλάντα - Ρόμα 4-1 (59' Ζαπάτα, 70' Γκοζένς, 72' Μουριέλ, 85' Ίλιτσιτς / 3' Τζέκο)

Λάτσιο - Νάπολι (21:45)

Δείτε εδώ τη βαθμολογία της Serie A και άλλων δημοφιλών πρωταθλημάτων.