ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ρόμα - Ρεάλ: Νίκη για τους Ρωμαίους, 5-4 στα πέναλτι

Roma forward Edin Dzeko, not in photo, scores the second goal for his team during a friendly soccer match between Roma and Real Madrid, at the Olympic stadium in Rome, Sunday, Aug. 11, 2019. (AP Photo/Gregorio Borgia) AP PHOTO/GREGORIO BORGIA

H Ρόμα επικράτησε 5-4 της Ρεάλ στα πέναλτι (2-2 κανονική διάρκεια) και πήρε τη νίκη σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο Ολίμπικο. Μοιραίος για τους "μερένγκες" ο σκόρερ Μαρσέλο. (VIDEO)

Γκολ και θέαμα προσέφεραν η Ρεάλ και η Ρόμα σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο Ολίμπικο. Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με "δράστη" τον Μαρσέλο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη πάσα του Λούκα Μόντριτς και με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι "τζαλορόσι" ανέβασαν την απόδοσής του και έφτασαν στην ισοφάριση στο 34', όταν ο Νικολό Ζανιόλο έκανε μία εντυπωσιακή κούρσα από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Ντιέγκο Περότι, ο οποίος πλάσαρε υπέροχα τον Τιμπό Κουρτουά για το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 39ο λεπτό, οι "μερένγκες" πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Καζεμίρο. Ο Μαρσέλο από εκτελεστής έγινε... δημιουργός, έκανε τη σέντρα μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο Βραζιλιάνος μέσος με όμορφη κεφαλιά νίκησε τον Πάου Λόπεθ για το 2-1. Η απάντηση, ωστόσο, ήταν άμεση από την πλευρά των Ρωμαίων, αφού ο Έντιν Τζέκο στο 40' έφερε το παιχνίδι στα ίσα με δυνατό σουτ μέσα από μεγάλο περιοχή, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Τζενγκίζ Ουντέρ.

Real forward Eden Hazard, left, and Roma defender Federico Fazio vie for the ball during a friendly soccer match between Roma and Real Madrid, at the Olympic stadium in Rome, Sunday, Aug. 11, 2019. (AP Photo/Gregorio Borgia) AP PHOTO/GREGORIO BORGIA

(AP Photo/Gregorio Borgia)

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά δίχως να δημιουργεί πολλές αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Πάου Λόπεθ. Οι πολλές αλλαγές έριξαν το ρυθμό του αγώνα μετά το 65ο λεπτό, με αποτέλεσμα οι φάσεις να έρχονται με το σταγονόμετρο. Αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, η Ρόμα πήρε τη νίκη, επικρατώντας 5-4. Μοιραίος για τους "μερένγκες" ήταν ο Μαρσέλο.

ΡΟΜΑ: Πάου Λόπεθ, Φλορέντσι (63' Σπινατσόλα), Φάσιο, Ζουάν, Κολάροφ, Πελεγκρίνι (62' Ντιαβαρά), Κριστάντε, Ουντέρ, Περότι (Κλάιφερτ), Ζανιόλο (76' Αντονούτσι), Τζέκο (76' Σικ).

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (62' Οντριοθόλα), Μιλιτάο, Βαράν, Νάτσο (46' Γιόβιτς), Μαρσέλο, Καζεμίρο (62' Κρόος), Μόντριτς, Βαλβέρδε (46' Βινίσιους), Αζάρ (71' Ίσκο), Μπενζεμά (61' Μπέιλ).

Photo Credits: AP Photo/Gregorio Borgia