FOOTBALL LEAGUE

Football League: Προσπέραση και κορυφή τα Τρίκαλα

FOOTBALL LEAGUE / ΤΡΙΚΑΛΑ - ΒΕΡΟΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ  ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ / EUROKINISSI)
FOOTBALL LEAGUE / ΤΡΙΚΑΛΑ - ΒΕΡΟΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Τα Τρίκαλα νίκησαν 2-1 τη Βέροια, προσπέρασαν την ομάδα της Ημαθίας και ανέβηκαν στην κορυφή της Football League. Κακώς μέτρησε το πρώτο γκολ των Θεσσαλών, σε θέση οφσάιντ ο Οικονομόπουλος.

Κορυφή για τα Τρίκαλα, τα οποία νίκησαν με 2-1 τη Βέροια και πέρασαν στην κορυφή της τρίτης κατηγορίας. Οι Θεσσαλοί άφησαν πίσω τους τις ισοπαλίες με Καβάλα και Ασπρόπυργο, πήραν το τρίποντο και προσπέρασαν την ομάδα της Ημαθίας.

Τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση κι άνοιξαν το σκορ δυο λεπτά μετά από την έναρξη αυτής με τον Οικονομόπουλο, ο οποίος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Λώττα νίκησε τον Βοσνιάδη. Γκολ το οποίο δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο σκόρερ ήταν σε προφανή θέση οφσάιντ (στη δεύτερη και τρίτη κατηγορία δεν υπάρχει VAR).

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σκληρό και είχε έξι κίτρινες κάρτες. Οι Θεσσαλοί μπήκαν το ίδιο δυνατά με το πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Διεύρυναν το προβάδισμά τους με τον Σταματή, ο οποίος με διπλή προσπάθεια στο 63ο λεπτό νίκησε τον γκολκίπερ της Βέροιας.

Το μοναδικό που κατάφερε η Βασίλισσα του Βορρά ήταν να μειώσει με τον Πασά στο 73ο λεπτό.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Γιακουμής, Σανδραβέλης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Παπαγεωργίου, Τεγούσης, Γρηγορόπουλος, Σταματής, Πελάεθ, Λώττας.

ΒΕΡΟΙΑ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Βοσνιάδης, Πεταυράκης, Ζούρκος Α., Μαραγκός, Μουρατίδης, Ταΐρης, Ζούρκος Ν., Μπλέτσας, Πασάς, Σιμόνι, Κανούλας.