ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Football League: "Τρένο" ο Βόλος, η Δόξα πήρε το ντέρμπι με τον Ηρακλή

FOOTBALL LEAGUE / ΗΡΟΔΟΤΟΣ - ΒΟΛΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI)
FOOTBALL LEAGUE / ΗΡΟΔΟΤΟΣ - ΒΟΛΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ο Βόλος συνεχίζει την τρομερή πορεία του στη Football League, νικώντας και τον Ηρόδοτο εκτός έδρας (0-2), η Δόξα Δράμας υποχρεώσε στην 5η του ήττα τον Ηρακλή (2-0), ισόπαλο 1-1 έληξε το Κέρκυρα - Τρίκαλα, νίκη για Αιγινιακό με τον Εργοτέλη (1-0).

Ο Βόλος πραγματοποιεί τρομερή πορεία στο φετινό πρωτάθλημα της Football League και προς το παρόν ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς, περιμένοντας και τον αυριανό (16/12) αγώνα του Απόλλωνα Λάρισας που μετράει 20.

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του Sport24.gr

Η ομάδα της Μαγνησίας έκανε... πάρτι στο Ηράκλειο με τον Ηρόδοτο, επικρατώντας με 0-2, σκορ που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο. Ο Μάντζης στο 25' και ο Ηλιόπουλος στο 44' ήταν οι σκόρερ για τους νικητές, με τους Κρητικούς να μένουν στους 12 βαθμούς.

Εξάλλου, η Δόξα Δράμας πήρε το ντέρμπι με τον Ηρακλή, ο οποίος υποχρεώθηκε στην 5η φετινή του ήττα και παραμένει χαμηλά στον πίνακα με δέκα βαθμούς. Οι "Μαυραετοί" έφτασαν τους 15 βαθμούς και παλεύουν να αναρριχηθούν. Επίσης και σε αυτό το ματς, το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος με τους Σαλβαδόρ Πέρεθ Μαρτίνεθ (9') και Κουσκουνά (40').

Ο Αιγινιακός έφτασε τους εννέα βαθμούς, νικώντας 1-0 τον Εργοτέλη σε ένα ματς που το ήθελε πάρα πολύ, με σκόρερ τον Πολύζο στο 14ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι "ξεφούσκωσαν" μετά το εντυπωσιακό τους ξεκίνημα και έχουν μείνει πλέον στους 14 βαθμούς.

Τέλος, ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το Κέρκυρα - Τρίκαλα. Ο Σιατραβάνης στο 21' άνοιξε το σκορ για τους νησιώτες, για να έρθει η ισοφάριση στο 79'. Η Κέρκυρα είναι 3η στον πίνακα με 17 βαθμούς, ενώ τα Τρίκαλα βρίσκονται στην προτελευταία θέση με επτά.