FOOTBALL LEAGUE

Νίκη για ΑΟΧ/Κισσαμικό, βαθμός με πέναλτι-"δώρο" για Καραϊσκάκη

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ - ΟΣΦΠ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ - ΟΣΦΠ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά από ένα μήνα επικρατώντας 2-0 του Πανσερραϊκού, ενώ η ΑΕ Καραϊσκάκης έφυγε με το βαθμό από την Καλλιθέα (1-1) χάρη σε ανύπαρκτο πέναλτι που υποδείχθηκε.

Με δύο ματς που αναβλήθηκαν για διαφορετικούς λόγους (δεν) ολοκληρώθηκε η 9η (εμβόλιμη) αγωνιστική της Football League. Η πυκνή χιονόπτωση στην Καρδίτσα κατέστησε ανέφικτη τη διεξαγωγή της αναμέτρησης της τοπικής Αναγέννησης με τη Σπάρτη, ενώ ο ΟΦΗ που έπαιζε με τον Πανιώνιο για τους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας θα υποδεχθεί τη Δόξα Δράμας στις 17 Ιανουαρίου του νέου έτους (2018).

Στα ματς που διεξήχθησαν την Πέμπτη (21/12), ο ΑΟΧ/Κισσαμικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά από ένα μήνα επικρατώντας 2-0 του Πανσερραϊκού, ενώ η ΑΕ Καραϊσκάκης έφυγε με το βαθμό από την Καλλιθέα χάρη σε ανύπαρκτο πέναλτι που υποδείχθηκε.

ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ... "ΒΥΘΙΣΕ"

Επιτέλους νίκη για την ομάδα των Χανίων. Η πρώτη μετά από τις 19 Νοεμβρίου και τέσσερα ματς. Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Τσαμούρης απομάκρυνε το σουτ του Λέο στο τέταρτο λεπτό και ο Ρίστιτς απομάκρυνε το πλασέ του Χαλκιαδάκη στο 41ο.

Ο Πανσερραϊκός είχε τη δική του μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Γκούρτσας αστόχησε από καλή θέση.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρα παιχνιδιού, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός άνοιξε το σκορ με τον Χαλκιαδάκη, ο οποίος με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Λέο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Στέβιτς έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 84ο λεπτό, αλλά η μπάλα μετά την κεφαλιά που επιχείρησε έκρουσε στο δοκάρι. Ο Ντάγκρας ύστερα από δύο λεπτά (86'), με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-0). Έτσι, τα "λιοντάρι" ξαναμπήκαν σε τροχιά υποβιβασμού.

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου, Γκίνη, Λεμονής, Αποστολίδης (69' Σάλιακας), Βρεττός (88' Σελινιωτάκης), Λέο, Χαλκιαδάκης (78' Ντάγκρας).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Στέβιτς, Τσαμούρης, Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Τσιμίκας, Παπουτσογιαννόπουλος (76' Σιάκκας), Ρούτσης, Πόζογλου (77' Τζιτζικαλάκης), Δούμτσιος (73' Γκέκας), Γκούρτσα

ΜΕ ΔΩΡΟ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΒΑΘΜΟΣ ΤΗΣ ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ

Η Καλλιθέα άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Συριόπουλο να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων. Λανθασμένα, ωστόσο, καθώς δεν υπήρχε παράβαση.

Ο Λουκίνας ανέλαβε την εκτέλεσε στο 55ο λεπτό και ήταν εύστοχος, φέρνοντας την ισοφάριση για την ομάδα της Άρτας και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, καθώς η μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Σμυρλή στο 83ο λεπτό χτύπησε στο δοκάρι της εστίας του Μέλκα.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιάννης Τζιβίλογλου): Κουτογλίδης, Καντέ, Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Σεζάι, Βασιλείου, Χοτζάλι (84' Κερασίδης), Μάκο, Βαλμάς (62' Σμυρλής), Γκέτσι (76' Ταμπάκης).

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Θανάσης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Καραγιαννίδης, Γυφτοκώστας (73' Μακρίδης), Χούσος, Δημητριάδης (88' Ευαγγέλου), Κόλινς (46' Κυριάκης), Θεολόγου, Παπανίκου, Λουκίνας, Τσοντάκης, Μακρής.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου

Παναιγιάλειος - Άρης 0-0

Αιγινιακός - Βέροια 1-1 (51' Τσολακίδης - 76' Ρούνεϊ Βανκεβάι)

Απόλλων Λάρισας - Εργοτέλης 3-2 (29' Τσιλούλης, 58', 67' Σαχινίδης - 13' Κάιπερς, 49' Αγγελόπουλος)

Απόλλων Πόντου - Παναχαϊκή 0-0

Τρίκαλα - Αχαρναϊκός 3-0 (α.α.)