FOOTBALL LEAGUE

Χανιά - Λεβαδειακός 2-0: Πρώτη νίκη εντός και εξάδα

SUPERLEAGUE-2 / ΧΑΝΙΑ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE-2 / ΧΑΝΙΑ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Τα Χανιά επικράτησαν 2-0 του Λεβαδειακού, πανηγύρισαν μετά από τρεις ήττες την πρώτη νίκη στην έδρα τους και αναρριχήθηκαν στην πρώτη εξάδα της Super League 2.

Τα Χανιά φιλοξένησαν τον Λεβαδειακό για την τελευταία χρονικά αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής της Super League 2 και μετά από τρεις ήττες στην έδρα τους, ήταν η σειρά τους να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη.

Έτσι σκαρφάλωσαν στην έκτη θέση της δεύτερης κατηγορίας. Αντίθετα, η ομάδα της Λιβαδειάς δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι και παραμένει στα χαμηλά βαθμολογικά στρώματα.

Ο Λεβαδειακός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησε με τον Μάντζιο πέντε λεπτά μετά από την έναρξή της. Το σουτ που επιχείρησε, ωστόσο, ανακόπηκε από το τάκλιν του Γρομητσάρη. Το νέο σουτ του Μάντζιου στο 29ο λεπτό κατέληξε στην αγκαλιά του Κουτζαβασίλη.

Τα Χανιά άνοιξαν το σκορ στο 31ο λεπτό. Ο Τζιώρας έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Άνγκουα στην προσπάθειά του ν' απομακρύνει, έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το σουτ του Δημητριάδη στο 56ο λεπτό πέρασε έξω. Στο 67' ο Βήχος έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Κάσσο και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι Βοιωτοί απείλησαν ξανά στο 78ο λεπτό, αλλά ο Κουτζαβασίλης μπλοκάρε την κεφαλιά του Ιωαννίδη.

Η ομάδα της Κρήτης σφράγισε τη νίκη στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου. Ο Βρεττός με καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Μπάγιτς και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-0).

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Πάνος, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Σωτηράκος, Τριανταφυλλάκος, Μουμίν, Κάσσος, Δημητριάδης, Βρεττός, Τζιώρας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου):Μπάγιτς, Αργυρόπουλος (60' Ορφανίδης), Άνγκουα (79' Κόναν), Λιάγκας, Βήχος, Καραχάλιος, Νίκας (46' Ενομό), Κοζορώνης, Συμελίδης, Μάντζιος, Ιωαννίδης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου

Κέρκυρα - ΠΑΣ Γιάννινα 0-4 (3', 30', 90+2' Ναουμετς, 9' Ξύδας)

Σάββατο 14 Δεκεμβρίου

Δόξα Δράμας - Εργοτέλης 1-2 (3' Ιωαννίδης - 83', 90' Ροβίθης)

Κυριακή 15 Δεκεμβρίου

Απόλλων Λάρισας - Απόλλων Σμύρνης 1-0 (18' Σιφναίος)

Καραϊσκάκης - Πλατανιάς 4-2 (58' Κούστα, 79' Τσούτσης, 90'+1' Χατζηστραβός, 90'+2' Αλμπάνης - 17', 62' Λουκίνας)

Απόλλων Πόντου - Παναχαϊκή 0-3 (44', 63' Μαυριάς, 54' Σιατραβάνης)