ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ιωνικός - Προοδευτική 1-0: Κυριάρχησαν και νίκησαν δίκαια οι γηπεδούχοι

Γ ΕΘΝΙΚΗ / ΙΩΝΙΚΟΣ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
Γ ΕΘΝΙΚΗ / ΙΩΝΙΚΟΣ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Καλύτερος ο Ιωνικός από την Προοδευτική, επικράτησε δίκαια με 1-0 στη Νεάπολη χάρη στο υπέροχο γκολ του Κουιρουκίδη στο 22ο λεπτό.

Ο Ιωνικός ήταν πολύ καλύτερος από την Προοδευτική και επικράτησε στο ντέρμπι της Νίκαιας με 1-0. Το υπέροχο γκολ του Κουιρουκίδη στο 22ο λεπτό χάρισε το τρίποντο στους γηπεδούχους, που έφτασαν τους 11 βαθμούς στον 5ο όμιλο της Γ' Εθνικής, αφήνοντας τους Κορυδαλλιώτες στους επτά.

Η ομάδα της Νεάπολης κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση, χάνοντας ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, ενώ οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και δικαίως δεν πήραν κάτι περισσότερο από τον αγώνα.

Το αριστερό πλασέ του Κουιρουκίδη ήταν αρκετό για τον Ιωνικό, ώστε να πάρει το παιχνίδι. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης έχασε ευκαιρία για δεύτερο γκολ, όταν δεν κατάφερε να κάνει προβολή. Όσο για την Προοδευτική, είχε μια κεφαλιά του Ξυγκάκη στο 93' που κατέληξε άουτ.

Πλέον, μετά το ντέρμπι της Νίκαιας και τη νίκη του Ιωνικού, η διαφορά των δυο ομάδων ανέβηκε στους τέσσερις βαθμούς.

Photo Credits: Eurokinissi