Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Ντεμπούτο στη Γ' Εθνική για τον 14χρονο πρόσφυγα από το Κονγκό

Ο 14χρονος πρόσφυγας από το Κονγκό, Φράνσις Καλομπό, έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Αιολικού στην εκτός έδρας νίκη επί της Θύελλας Καμαρίου για τη Γ' Εθνική.

Ο 14χρονος πρόσφυγα από το Κονγκό, Φράνσις Καλομπό, ήλθε στην Ελλάδας προς αναζήτηση μιας καλύτερης μοίρας και ζωής. Ο μικρός Αφρικανός, ο οποίος φιλοξενείται στη Μόρια, εκπλήρωσε το όνειρό του καθώς ενσωματώθηκε στην ποδοσφαιρική ομάδα του Αιολικού.

Τώρα, ξεκινά να το απολαμβάνει. Ο μικρός Φράνσις έκανε το ντεμπούτο του με τη νησιωτική ομάδα στην εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Θύελλας Καμαρίου για την 18η αγωνιστική του 7ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Ο τεχνικός του Αιολικού, Απόστολος Στύλος τον πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 78ο λεπτό, ενώ έφερε και γούρι στους φιλοξενούμενους, καθώς λίγα μόλις λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, έγινε το 1-2 που χάρισε τη νίκη στον Αιολικό μέσα στη Σαντορίνη.