ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΕΚ - Άρης: Με 25' καθυστέρηση βγήκαν στο 2ο ημίχρονο οι διαιτητές

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ / ΑΕΚ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ / ΑΕΚ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Πορτογάλος διαιτητής του ημιτελικού Κυπέλλου Αρτούρ Ριμπέιρο Σοάρες Ντίας και οι βοηθοί του Ρουί Λισίνιο - Πάουλο Σοάρες δεν βγήκαν στην ώρα τους για το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της ΑΕΚ με τον Άρη.

Στο 9ο λεπτό του ημιτελικού Κυπέλλου ο Πορτογάλος διαιτητής Αρτούρ Ριμπέιρο Σοάρες Ντίας καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Άρη, για μαρκάρισμα του Σβάρνα στον Λάρσον, το οποίο αξιοποίησε στο 11' ο Γκάμα για το 1-1. Η απόφαση του ρέφερι προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Ένωσης, οι οποίες εντάθηκαν στην ανάπαυλα.

Μάλιστα οι διαιτητές, ο Ντίας και οι βοηθοί του Ρουί Λισίνιο, Πάουλο Σοάρες, δεν βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο στον χρόνο που θα έπρεπε. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ της Cosmote, υπήρξε ένταση μεταξύ των ανθρώπων των δυο ομάδων στο ημίχρονο. Ο διαιτητής ζήτησε ηρεμία για να επανέλθει και απείλησε να μην ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο εάν δεν επανέλθει ηρεμία. Μάλιστα σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες οι τρεις Πορτογάλοι έμειναν κλειδωμένοι στα αποδυτήριά τους.

Τελικώς βγήκαν από αυτά και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σχεδόν μισή ώρα καθυστέρηση, λίγα λεπτά πριν τις 20.00.