ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Άρης - ΑΕΚ 2-1: Το φιλί ζωής από τον Λιβάγια στο 96'

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019-2020 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ / ΑΡΗΣ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019-2020 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ / ΑΡΗΣ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) EUROKINISSI

Συγκλονιστικό ήταν το φινάλε στον δεύτερο ημιτελικό μεταξύ του Άρη και της ΑΕΚ, με τον Μάρκο Λιβάγια να σκοράρει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και να οδηγεί το ματς στην παράταση (VIDEO).

Ο Άρης έκανε το 2-0 στο 93' με τον Ντιγκινί και ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από το 2010, όμως την τελευταία στιγμή του πήρε τη μπουκιά από το στόμα ο Μάρκο Λιβάγια.

Και αυτό γιατί ο Κροάτης στράικερ έδειξε πως διαθέτει στόφα μεγάλου παίκτη, σκοράροντας στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων για να μειώσει σε 2-1 και να στείλει το ματς στην παράταση (ίδιο ήταν και το σκορ στον πρώτο ημιτελικό υπέρ της Ένωσης).

Συγκεκριμένα, ο Λιβάγια πετάχτηκε στην καρδιά της ακινητοποιημένης άμυνας του Άρη μετά από σέντρα του Παουλίνιο και πήρε την κεφαλιά υποχρεώνοντας τον Κουέστα σε απόκρουση, για να πάρει το ριμπάουντ και να γράψει το 2-1 σε ανυπεράσπιστη εστία.

Δείτε το γκολ του Λιβάγια που έστειλε το Άρης - ΑΕΚ στην παράταση:

Μάλιστα, ο Λιβάγια σκόραρε και στην παράσταση, χαρίζοντας με το γκολ του την πρόκριση στην ΑΕΚ.