ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: Το πέναλτι του Σεμέδο και το 3-2 από τον Πέλκα

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ / ΠΑΟΚ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ / ΠΑΟΚ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) EUROKINISSI

Ο Δημήτρης Πέλκας ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι - η οποία υποδείχθηκε σε χέρι του Ρούμπεν Σεμέδο - νίκησε τον Κώστα Τζολάκη στο 69ο λεπτό κι έδωσε προβάδισμα (3-2) στον ΠΑΟΚ.

Ο σπουδαίος ημιτελικός του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα για το Κύπελλο Ελλάδας ξεκίνησε εντυπωσιακά με τέσσερα γκολ στα πρώτα δώδεκα λεπτά. Μπορεί οι ερυθρόλευκοι να προηγήθηκαν με τα γκολ των Χασάν των Γκιλιέρμε, αλλά ο Δικέφαλος απάντησε άμεσα με εκείνα τον Πέλκα και Μίσιτς.

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ ήταν αυτός που οδήγησε τους γηπεδούχους στην ανατροπή. Στο 67ο λεπτό ο Ίγκασον έκανε τη γυριστή κεφαλιά, ο Μιχάι προσπάθησε να κάνει κοντρόλ και ο Σεμέδο στην προσπάθειά του διώξει βρήκε τη μπάλα με το χέρι.

Ο διαιτητής σφύριξε το πέναλτι και ο Δημήτρης Πέλκας ευστόχησε στην εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Τζολάκη ο οποίος πάντως έπεσε σωστά, διαμορφώνοντας το 3-2: