Κ19 Παναθηναϊκός - Αστέρας 3-2: Λύτρωση στο τέλος με Βαγιαννίδη

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-19 / ΠΑΟ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός με γκολ του Βαγιαννίδη ένα λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης επικράτησε 3-2 του Αστέρα στο "Γ. Καλαφάτης" και πλέον μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά από τον ΠΑΟΚ έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο Παναθηναϊκός Κ19 σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης επικράτησε του Αστέρα με 3-2 με τον Βαγιαννίδη να λυτρώνει τους πράσινους και να τους δίνει το τρίποντο που τους έφερε στο -2 από τον ΠΑΟΚ που ήρθε ισόπαλος 0-0 με τον Ολυμπιακό. Το τριφύλλι όμως έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Το παιχνίδι στο "Γ. Καλαφάτης" ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη με τέσσερα γκολ να μπαίνουν στο πρώτο 45λεπτο και εν συνεχεία στο δεύτερο τον Παναθηναϊκό να απειλεί χωρίς να σκοράρει και να βρίσκει τελικά το "χρυσό" γκολ στο 89' από τον Βαγιαννίδη.

Οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 29' μετά από μια σέντρα σουτ του Καλομοίρη η οποία ξεγέλασε τον γκολκίπερ του Αστέρα. Με τη σέντρα όμως οι Αρκάδες έφτασαν στο 1-1 με τον Άλι μετά από ωραία κάθετη πάσα να περνάει τον Χριστογεώργο και να πλασάρει σε κενή εστία. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή στο 33' μετά από κεφαλιά και πάλι του Άλι.

Ο Παναθηναϊκός βγήκε στην επίθεση και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 36' μετά από σουτ του Σερπέζη το οποίο προήλθε από όμορφη σέντρα του Ζαγαρίτη. Το τριφύλλι έψαξε για ένα ακόμη γκολ πριν φύγει το πρώτο μέρος με το σουτ του Καλομοίρη στο 40' να φεύγει εκτός ενώ η κεφαλιά του Σούλτσε στο 41' τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Οι πράσινοι του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος, είχαν καλή κυκλοφορία, έκλεισαν τον Αστέρα στο δικό του μισό και βελτίωσαν την αμυντική του λειτουργία.

Η κεφαλιά του Βαγιαννίδη στο 51′ κατέληξε λίγο άουτ ενώ στο 83' το φάουλ του Σερπέζη απέκρουσε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του Αστέρα.

Η πίεσης του Παναθηναϊκού καρποφόρησε στο 89' όταν σε εκτέλεση κόρνερ ο Καραγιάννης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, η άμυνα του Αστέρα δεν μπόρεσε να διώξει και στην εξέλιξη ο Βαγιαννίδης έκανε το 3-2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Ζαγαρίτης, Σπίνος, Σαντικάι, Αλεξανδρόπουλος, Ηλιάδης, Σερπέζης, Σαμαράς, Καλομοίρης, Σούλτσε. Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν και οι Καραγιάννης, Μαυρουδής, Καρβούνης και Νιάρχος.