SUPER LEAGUE 2

Εργοτέλης - Κέρκυρα 2-1: Με buzzer beater του Ροβίθη στο 96'

SUPERLEAGUE-2 / ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΚΕΡΚΥΡΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Εργοτέλης επικράτησε 2-1 της Κέρκυρας με τον Ροβίθη να σκοράρει στο 96' της αναμέτρησης με γυριστή κεφαλιά και έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Ο Εργοτέλης με γκολ του Ροβίθη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε της Κέρκυρας με 2-1 με τους Φαίακες να έχουν ισοφαρίσει το ματς στο 89' με υπέροχο τέρμα του Βουκελάτου.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν αυτή τη νίκη για να την αφιερώσουν στον Ιατρούδη ο οποίος τραυματίστηκε την περασμένη εβδομάδα και έπαθε ρήξη χιαστού, για αυτό και μετά το πρώτο γκολ πανηγύρισαν μπροστά στον πάγκο της ομάδας του Εργοτέλη με τη φανέλα του Έλληνα διεθνή.

Σε ένα κακό παιχνίδι ο Εργοτέλης άνοιξε το σκορ στο 64' μετά από λάθος έξοδο του Παγκράτη και πλασέ από κοντά του Κουάτενγκ. Οι φιλοξενούμενοι στο 89' έφεραν το ματς στα ίσια με πανέμορφο τακουνάκι του Βουκελάτου από κοντά.

Ο διαιτητής είχε δείξει τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις αλλά στον επιπλέον χρόνο υπήρξε έξτρα καθυστέρηση και κράτησε δυο λεπτά παραπάνω.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα σε μια σέντρα από τα δεξιά ο Ροβίθης που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή να πάρει την κεφαλιά και να γράψει το 2-1 για τον Εργοτέλη δίνοντας του την πρώτη του νίκη.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης, Μπάτζιος, Σπίριακ, Μπρους, Γροντής (76' Μπουτσάκης), Τσέλιος, Κουατένγκ, Μανουσάκης (58' Ροβίθης), Έφορντ (61' Μπαράτα).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Παγκράτης, Πιαστόπουλος, Παναγιωτίδης (77' Γεωργακόπουλος Κ.Β.), Τσιμπούκας, Αγιώτης, Κρητικός, Βασιλούδης, Βουκελάτος, Γεωργακόπουλος Κ.Λ. (86' Λεπενιώτης), Παυλής (70' Αμαραντίδης), Μίσκου.

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας) Βοηθοί: Αναστασάκης (Χανίων), Κομισοπούλου (Χανίων)