SUPER LEAGUE 2

Εργοτέλης - Λεβαδειακός 1-3: Διπλό με γκολάρες οι Βοιωτοί

SUPERLEAGUE 2 / ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Λεβαδειακός επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 του Εργοτέλη με γκολάρες από τους Μεχία και Βήχο και συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος. (VIDEO)

Την όγδοη νίκη του στα δέκα τελευταία παιχνίδια πήρε το απόγευμα της Καθαράς Δευτέρας ο Λεβαδειακός επικρατώντας στην Κρήτη του Εργοτέλη με 3-1 με γκολάρες από τους Μεχία και Βήχο. Η ομάδα της Βοιωτίας συνεχίζει έτσι την εντυπωσιακή της πορεία στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος στη μάχη που δίνει για να μπει με τη μικρότερη δυνατή διαφορά στα playoffs.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Εργοτέλης μπήκε καλύτερα στο ματς, είχε μάλιστα δοκάρι στο 7' με τον Προβυδάκη ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ροβίθης νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Μπάγιτς.

Ο Λεβαδειακός πήρε τα πάνω του στο δεύτερο μέρος και πέτυχε τρία γκολ από το 70' μέχρι το 89'. Αρχικά στο 70' ο Μεχία με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Καλογεράκη. Στο 83' ο Νίκας έγραψε το 0-2 με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 89' ο Βήχος με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του γκολκίπερ του Εργοτέλη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 95' σε 1-3, με πέναλτι που κέρδισε από τον Άνγκουα ο Τσέλιος και αξιοποίησε ο Ροβίθης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Κοιλιάρας (62' λ. τρ. Μπούσης), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Πέιος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (74' Μπουρσέλης), Μπαράτα (61' Ατέφ), Ροβίθης, Έφορντ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτηρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Μύγας, Βήχος, Άνγκουα, Λιάγκας, Μεχία, Κονέ, Συμελίδης (88' Παντελιάδης), Πολέτο (75' Νίκας), Mπαστιάνος (84' Κοζορώνης) , Μάντζιος.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου

Δόξα Δράμας - ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 (63' Κρητικός/21' Κρίζμαν, 90+4' Λεό)

Απόλλων Πόντου - Απόλλων Λάρισας 0-3 (67' Χατζής, 81' Σιφναίος, 90+3' Μπαστακός)

Σάββατο 29 Φεβρουαρίου

Κέρκυρα - Πλατανιάς 0-2 (10' Αμπντέλ Σαλάμ, 58' Κωστίκος)

Κυριακή 1 Μαρτίου

ΑΕ Καραϊσκάκης - Απόλλων Σμύρνης 1-2 (67' Χατζηστραβός / 2' Καπίας αυτ., 62' Μπετινέλι)

Χανιά - Παναχαϊκή 2-1 (4' Κάσσος, 41' Γιάκος / 15' Μαυρίας)