SUPER LEAGUE 2

Εργοτέλης - Χανιά 1-0: "Χτύπησε" στο 94' ο Ροβίθης

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΧΕΠΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)
ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΧΕΠΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ) EUROKINISSI SPORTS

Με γκολ του Μανώλη Ροβίθη στο 94', ο Εργοτέλης επικράτησε 1-0 των Χανίων στο "Θ. Βαρδινογιάννης" για τη 10η αγωνιστική της Super League 2. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για ακυρωθέν γκολ στο 96'.

Νικηφόρα έκλεισε το 2019 ο Εργοτέλης. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη επιβλήθηκε 1-0 των Χανίων, με γκολ που σημείωσε στο 94ο λεπτό ο Μανώλης Ροβίθης, ύστερα από γύρισμα του Έφορντ από δεξιά.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη και πέμπτη συνολικά σε δέκα παιχνίδια της Super League 2 για τους Ηρακλειώτες, ενώ για τα Χανιά αυτή ήταν η τέταρτη ήττα. Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν περισσότερες τελικές, διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον ρέφερι Τζουμαλάκη (Σερρών), ο οποίος έκρινε πως ο Κάσσος χρησιμοποίησε το χέρι για να κατεβάσει τη μπάλα στο 96', πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο γήπεδο του ΟΦΗ, λόγω της επισποράς χλοοτάπητα που γίνεται αυτή την περίοδο στο Παγκρήτιο. Σημειώνεται ότι ο επιθετικός του Εργοτέλη, Τσαρλς Κουατέγκ, τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, έγινε αναγκαστική αλλαγή και διεκομίσθη στο νοσοκομείο. Η πρώτη εκτίμηση ανέφερε πως έχει υποστεί βαριά κάκωση. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης):Καλογεράκης, Προβυδάκης, Σπίριακ, Μπάτζιος, Μπούσης, Μπρους, Μπουρσέλης (55' Τσέλιος), Γροντής (86' Μπουτσάκης), Κουατέγκ (16' λ. τρ. Μπαράτα), Ροβίθης, Έφορντ.

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης):Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης (86' Σελινιωτάκης), Κάσσος, Πάνος, Σωτηράκος, Δημητριάδης (61' Παναγιωτούδης), Μουμίν, Τριανταφυλλάκος, Βρεττός (76' Αρναρέλλης), Κουσκουνάς

Διαιτητής: Απόστολος Τζουμαλάκης (Σερρών)

Βοηθοί: Αχιλλέας Αναστασιάδης (Σερρών) - Αθανάσιος Μπουρτζόβιτης (Κορινθίας)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

(10η αγωνιστική)

Παρασκευή 20/12

Παναχαϊκή - Απόλλων Σμύρνης 1-3 (37' Σιατραβάνης - 71' Ιριτιέρ, 75' Μπλάζιτς, 90'+5' πεν. Μαρκόβσκι)