SUPER LEAGUE 2

Παναχαϊκή - Απόλλων Σμύρνης 1-3: Οι αλλαγές οδήγησαν στην ανατροπή

SUPERLEAGUE-2 / ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)) EUROKINISSI SPORTS

Ο Απόλλων Σμύρνης βρέθηκε να χάνει 1-0 από την Παναχαϊκή και με τρία γκολ από τις τρεις αλλαγές του Νίκου Παπαδόπουλου στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελαφρά Ταξιαρχία απέσπασε "διπλό" στην Πάτρα με 1-3.

Σημαντικό "διπλό" στην προσπάθεια που κάνει για άνοδο, αλλά και για την επιστροφή στην ηρεμία κατέκτησε ο Απόλλων Σμύρνης το βράδυ της Παρασκευής (20/12) στην Αγυιά κόντρα στην Παναχαϊκή, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League 2.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στο τελικό 1-3. Αξιοσημείωτο πως και τα τρία γκολ των φιλοξενούμενων σημειώθηκαν από τις τρεις αλλαγές που έκανε ο Νίκος Παπαδόπουλος. Η Παναχαϊκή προηγήθηκε στο 37' ύστερα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιατραβάνη. Στο 71' ο Ιριτιέρ έκανε το 1-1 με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 75' ο Αργεντινός έδωσε στον Μπλάζιτς και εκείνος με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή σημείωσε το 1-2. Στο 80' έπεσε η τάση του ρεύματος και η αναμέτρηση αφού διεκόπη για ένα δεκάλεπτο, άρχισε εκ νέου.

Στις καθυστερήσεις ο Μπετινέλι κέρδισε πέναλτι και ο Μαρκόβσκι ευστόχησε για το τελικό 1-3.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σπ. Μπαξεβάνος):Σούλης, Πολίμος (85' Μουστακόπουλος), Τσελεπίδης, Πατάπης, Σταμόπουλος, Λινάρδος (79' Κυνηγόπουλος), Ιντζόγλου, Μαυριάς (63' Παπατόλιος), Κολ, Σιατραβάνης, Μωραΐτης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ν. Παπαδόπουλος):Αναγνωστόπουλος, Γκίνο, Κύργιας, Ζησόπουλος, Βιτλής, Λαγός, Αγρόδημος (58' Μπλάζιτς), Μπαστιάνος, Καραγκούνης (58' Ιριτιέρ), Μπετινέλι, Βουό (81' Μαρκόβσκι).

Διαιτητής: Κουκουλάς (Λέσβου)

Βοηθοί: Ψύλλος (Λέσβου), Νταβέλας (Μακεδονίας)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Παρασκευή 20/12

Παναχαϊκή - Απόλλων Σμύρνης 1-3 (37' Σιατραβάνης - 71' Ιριτιέρ, 75' Μπλάζιτς, 90'+5' πεν. Μαρκόβσκι)