SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Ακάθεκτος με γκολάρα και ρεκόρ ο ΠΑΣ Γιάννινα

SUPERLEAGUE-2 / ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο πρωτοπόρος ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε την Παναχαϊκή 1-0 με την γκολάρα του Λεό, διατήρησε το αήττητο και κατέρριψε το δικό του ρεκόρ σερί νικών και σερί ματς δίχως να δεχθεί γκολ. Ισοπαλία στην Άρτα (2-2) ανάμεσα σε Καραϊσκάκη και Δόξα. (VIDEO)

Η γκολάρα του Ζαν-Μπαπτίστ Λεό ύστερα από ατομική προσπάθεια στο 42ο λεπτό ήταν ικανή για να δώσει στον ΠΑΣ Γιάννινα τη νίκη 1-0 εντός έδρας επί της Παναχαϊκής.

Η πρωτοπόρος της Super League 2 ομάδα των Ιωαννίνων όχι μόνο διατήρησε το αήττητο, αλλά κατέρριψε και το δικό της προηγούμενο ρεκόρ. Αυτή για τον ΠΑΣ Γιάννινα ήταν η έκτη διαδοχική νίκη και ένατη συνολικά (μετρά και τρεις ισοπαλίες).Η 8η σερί νίκη του ΠΑΣ σε πρωτάθλημα και κύπελλο, αποτελεί ρεκόρ όλων των εποχών για την ομάδα. Το προηγούμενο ήταν 7 σερί νίκες στη Β' Εθνική, το φθινόπωρο του 1973. Αυτό ήταν το όγδοο σερί ματς στο πρωτάθλημα κατά το οποίο η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη δεν δέχτηκε γκολ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ(Αργύρης Γιαννίκης):Χουτεσιώτης, Σκόνδρας, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Οικονομόπουλος, Σιόντης, Λιάσος (72' Παμλίδης), Νάουμετς, Κρίζμαν (82' Αποστολόπουλος), Λεό, Νικολιάς (56' Καρτάλης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Μακρίδης Απόστολος):Καπούταγλης, Πολίμος (58' Πατάπης), Σταματόπουλος, Ρουγκάλας, Μαυριάς (47' Μυτίδης), Ιντζόγλου, Σιατραβάνης, Παπατόλιος (58' Μουστακόπουλος), Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης, Τσελεπίδης.

Τέσσερα γκολ είχε το ματς στην Άρτα, νικητή όμως δεν είχε. Καραϊσκάκης και Δόξα Δράμας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Οι Μαυραετοί άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Κρητικό, ο οποίος με προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Καραγιαννίδης στο 35' έκανε το πλασέ από κοντά, ο Μένκα έδιωξε και από κοντά ο Καπίας στο ριμπάουντ σκόραρε και ισοφάρισε σε 1-1. Οι γηπεδούχοι με τον Γιώργο Πετράκη, ο οποίος θ' αναλάβει την τεχνική τους ηγεσία, στην εξέδρα έφθσαν στην ανατροπή στο 71ο λεπτό με τον Κυβελίδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Τσούτση.

Η τελευταία λέξη ανήκε στη Δόξα. Η ομάδα της Δράμας έφυγε με το βαθμό, καθώς στο 85ο λεπτό ο Ρόβας με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ:Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Καπίας, Μασούρας (46' Τσούτσης), Μέτσε, Ψιάνος (91' Γυφτοκώστας), Κυβελίδης, Χατζηστραβός, Αλμπάνης (84' Καψάλης).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ:Μένκα, Παπαργυρίου, Οικονόμου (84' Παρασκευάς), Κρητικός, Πλέγας, Κουκόλης, Κόντος (65' Ρόβας), Σιώπης, Καψάλης, Σαμπανίδης (66' Σαμπανίδης), Χάμοντ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Παρασκευή 10/1 17:00 ERT SPORTS

Εργοτέλης – Απόλλων Σμύρνης 0-2 (28'-88' Μπεντινέλι)

Κυριακή 12/1 15:00

Καραϊσκάκης – Δόξα Δράμας 2-2 (34' Καπίας, 71' Κυβελίδης 27' Κρητικός, 85' Ρόβας)

Χανιά - Απόλλων Πόντου ΑΝΑΒΟΛΗ

Κέρκυρα - Απόλλων Λάρισας 1-3 (80' πεν. Μίσκου / 54' Κουτσούκης, 62' Μπιμάι, 73' Μπαστακός)