SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Πέρασε και από τη Δράμα στο 94' ο ΠΑΣ

SUPERLEAGUE-2 / ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Δόξας Δράμας με γκολ του Λεό στο 94' και πήρε προβάδισμα 10 πόντων έναντι του Απόλλωνα Σμύρνης έχοντας παιχνίδι παραπάνω ενώ ο Απόλλων Λάρισας με χαρακτηριστική ευκολία πέρασε με 3-0 από την έδρα του Απόλλωνα Πόντου. (VIDEO)

Με δύο παιχνίδια ξεκίνησε η 19η αγωνιστική της Super League 2. Στην Δράμα ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε με σκορ 2-1 τη Δόξα με γκολ του Λεό στο 94' και με μία αγωνιστική περισσότερη κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά του στο +10 από τον 2ο Απόλλωνα Σμύρνης.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη κατάφερε να προηγηθεί στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης με προβολή του Κρίζμαν έχοντας μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, οι "αετοί" έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα στο 63ο λεπτό με κεφαλιά του Κρητικού, μετά από ασίστ του Χάμοντ.

"Χρυσός" σκόρερ για τον ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ο Λέο, ο οποίος με κοντινό πλασέ στο 90+4' μετά από κεφαλιά πάσα του Παντελάκη νίκησε τον Μένκα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 με τους φιλοξενούμενους να ξεσπούν σε έντονους πανηγυρισμούς.

Οι ενδεκάδες της αναμέτρησης:

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Μένκα, Σιώπης, Κουκόλης, Καψάλης, Παπαργυρίου, Πλέγας, Κόντος (59' Χάμπτον), Πινδώνης (82' Μαρκοπουλιώτης), Σαμπανίδης, Κρητικός (90'+1' Αποστολίδης), Ρόβας

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σκόνδρας, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Σιόντης, Λιάσος (74' Κάστρο), Νικολιάς (74' Λεό), Παμλίδης, Ελευθεριάδης (63' Ξυδάς), Κρίζμαν.

ΑΝΕΤΗ ΤΡΙΑΡΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας ο Απόλλωνας Λάρισας επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος καθώς το πρώτο 45λεπτο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Το 1-0 για τον Απόλλωνα Λάρισας έκανε ο Χατζής στο 67' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το 2-0 διαμόρφωσε ο Σιφναίος με σουτ στο 81' ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαστακός έγραψε το τελικό 3-0.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου

Δόξα Δράμας - ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 (63' Κρητικός/21' Κρίζμαν, 90+4' Λεό)

Απόλλων Πόντου - Απόλλων Λάρισας 0-3 (67' Χατζής, 81' Σιφναίος, 90+3' Μπαστακός)