LA LIGA

Έλτσε - Μπαρτσελόνα 0-2: Με "σβηστές μηχανές" στην τρίτη θέση

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζουν γκολ τους κόντρα στην Έλτσε
Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζουν γκολ τους κόντρα στην Έλτσε Ⓒ 2021 ALBERTO SAIZ/ASSOCIATED PRESS

Η Μπαρτσελόνα με "σβηστές μηχανές" επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Έλτσε, συνέχισε το αήττητο σερί της στη La Liga και πέρασε στην 3η θέση με 37 βαθμούς.

Χωρίς να πιάσει το μάξιμουμ της απόδοσής της, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Έλτσε χάρη στα γκολ των Ντε Γιονγκ στο 39ο λεπτό και του Πουτς στο 89'. Έτσι, οι Καταλανοί που αγωνίστηκαν χωρίς τον Λιονέλ Μέσι συνέχισαν το αήττητο σερί τους στη La Liga με εννέα ματς δίχως ήττα και βρίσκονται στην 3η θέση με 37 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα από την αρχή της αναμέτρησης είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κυκλοφορούσε την μπάλα, ενώ πίεζε ψηλά την Έλτσε, ώστε να μην την αφήσει να έχει γι' πολλή ώρα την κατοχή. Ωστόσο, οι Καταλανοί δυσκολεύονταν να γίνουν απειλητικοί.

Οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει τους χώρους και οι μπλαουγκράνα δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν. Στο 29' η Μπαρτσελόνα είχε μία τελική με σουτ του Ζόρντι Άλμπα που πέρασε άουτ, ενώ στο 34' ο Μπαντία μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ένα σουτ του Μπούσκετς.

Παρόλ' αυτά, οι Καταλανοί βρήκαν λύση πριν από το ημίχρονο. Στο 44ο λεπτό, ο Μπρέιθγουεϊτ έκανε γύρισμα από τα αριστερά προς τον Γκριεζμάν που έκανε κίνηση στην περιοχή, ο Γκονθάλεθ έβαλε το πόδι του στέλνοντας την μπάλα προς την εστία της ομάδας του, με τον Ντε Γιόνγκ ωστόσο να προλαβαίνει για να γράψει εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο, όμως δεν ανέβασε τον ρυθμό της. Στο 56' ο Τερ Στέγκεν χρειάστηκε να επέμβει, όταν ο Ριγκόνι βγήκε σε θέση τετ α τετ, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Αμέσως μετά, οι Καταλανοί απάντησαν με τον Ντεμπελέ, σουτ του οποίου απέκρουσε ο Μπαντία.

Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού η Μπαρτσελόνα συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, ενώ πέτυχε στο 89ο λεπτό και το δεύτερο της τέρμα "κλειδώνοντας" το ματς. Ο Ντε Γιόνγκ έκανε ένα ανέβασμα από τα δεξιά, πάτησε περιοχή, έβγαλε τη σέντρα και ο Πουτς με το κεφάλι διαμόρφωσε το τελικό 0-2 σκοράροντας το πρώτο επαγγελματικό γκολ του με τη φανέλα των μπλαουγκράνα.

ΕΛΤΣΕ: Μπαντία, Μοχίκα, Γκονζάλες, Βερντού, Μπαραγκάν, Ρόντρίγκεθ (82' Νίνο), Γκούτι (74' Μορέντε), Μαρκόνε, Χοσάν, Μπογιέ, Ριγκόνι (75' Λούισμι)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ-Στέγκεν, Μινγκέθα, Αραούχο, Ουμτιτί, Άλμπα, Μπούσκετς, Ντε Γιονγκ, Γκριεζμάν, Πέδρι (87' Πουτς), Ντεμπελέ (74' Τρινκάο), Μπρέθγουεϊτ