PREMIER LEAGUE

Έβερτον - Γουέστ Χαμ 0-1: Ποδαρικό με διπλό χάρη σε γκολ του Σούτσεκ

Ο Τόμας Σούτσεκ πανηγυρίζει γκολ του στο Έβερτον - Γουέστ Χαμ για την Premier League την 1η Ιανουαρίου του 2021.
Ο Τόμας Σούτσεκ πανηγυρίζει γκολ του στο Έβερτον - Γουέστ Χαμ PETER BYRNE,POOL VIA AP

Στο πρώτο παιχνίδι της Premier League για το 2021 η Γουέστ Χαμ πήρε ένα μεγάλο διπλό στην έδρα της Έβερτον επικρατώντας με 1-0 χάρη στο γκολ του Σούτσεκ στο 86'.

Μία μεγάλη νίκη στο ποδαρικό της Premier League στο 2021 κατάφερε να πάρει η Γουέστ Χαμ. Σε ένα φτωχό παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες, τα σφυριά επικράτησαν με σκορ 0-1 της Έβερτον στο Γκούντισον Παρκ βάζοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων νικών της.

Μάλιστα, αυτή είναι η πρώτη φορά που ο Ντέιβιντ Μόγιες κέρδισε την Έβερτον στο Λίβερπουλ από τότε που αποχώρησε το 2013 μετρώντας τέσσερις σερί ήττες. Στην βαθμολογία τα ζαχαρωτά έμειναν στην 4η θέση και στους 29 πόντους, ενώ η Γουέστ Χαμ σκαρφάλωσε στην 10η θέση με 26 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό. Η Γουέστ Χαμ φαινόταν να πηγαίνει το παιχνίδι εκεί που ήθελε κρατώντας ένα χαμηλό τέμπο, κρατώντας τα ζαχαρωτά μακριά από την περιοχή τους.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 30ο λεπτό. Τα σφυριά κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα στην περιοχή, ο Κρέσγουελ πραγματοποίησε ένα σουτ από τα αριστερά, όμως αστόχησε. Στο 45' η Έβερτον απάντησε με σουτ του Μπερνάρντ εκτός περιοχής, το οποίο απέκρουσε ο Ράντολφ. Έτσι το ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, η Γουέστ Χαμ επιχείρησε να κρατήσει το ίδιο χαμηλό τέμπο που την εξυπηρετούσε. Μάλιστα, στο 55' απείλησε με σέντρα του Ράις από τα αριστερά και τον Αλέ να μην μπορεί να βρει την μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα. Στη συνέχεια στο 61' ο Κρέσγουελ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ που απομάκρυνε ο Πίκφορντ.

Ο ρυθμός για ένα δεκάλεπτο ανέβηκε λίγο, κάτι που οφείλεται στην Γουέστ Χαμ που έγινε απειλητική, ωστόσο δεν κράτησε για πολύ. Τελικά, όμως το νικητήριο γκολ κατάφεραν να πετύχουν τα σφυριά. Ο Κρέσγουελ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, ώστε να έρθει ο Σούτσεκ να την σπρώξει στα δίχτυα. Μέχρι και το τέλος η ομάδα του Μόγιες κράτησε το προβάδισμά της.

Έβερτον: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Μίνα, Χόλγκεϊτ, Γκόντφρεϊ, Ντουκουρέ, Ντέιβις, Μπερνάρντ (64' Ροντρίγκες), Σίγκουρντσον (64' Γκόμες), Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν (79' Τοσούν)

Γουέστ Χαμ: Ράντολφ, Κρέσγουελ, Ογκμπόνα, Ντόσον, Κουφάλ, Ράις, Σούτσεκ, Μπόουεν (73' Γιαρμολένκο), Μπενράχμα, Φορνάλς (73' Λαντσίνι), Αλέ (59' Αντόνιο)