PREMIER LEAGUE

Έβερτον - Κρίσταλ Πάλας 1-1: Απέδρασαν με την ισοπαλία οι "αετοί"

Ο Μίτσι Μπατσουαγί σουτάρει στην αναμέτρηση της Έβερτον με την Κρίσταλ Πάλας
Ο Μίτσι Μπατσουαγί σουτάρει στην αναμέτρηση της Έβερτον με την Κρίσταλ Πάλας © 2021 CLIVE BRUNSKILL/ASSOCIATED PRESS

Ισόπαλο 1-1 αναδείχθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στην Έβερτον και την Κρίσταλ Πάλας με τον Χάμες Ροντρίγκες να ανοίγει το σκορ στο 56ο λεπτό και τον Μίτσι Μπατσουαγί να ισοφαρίζει στο 86'.

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στην Έβερτον και την Κρίσταλ Πάλας για την 30η αγωνιστική της Premier League. To παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1 με τους "αετούς" να κλέβουν την ισοπαλία. Έτσι, τα ζαχαρωτά βρίσκονται στους 47 πόντους στο -4 από την τετράδα, την οποία κυνηγούν. Από την άλλη, η Κρίσταλ Πάλας ανέβηκε στους 38 πόντους στην 12η θέση.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς κάποιο γκολ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά και τις μεγάλες ευκαιρίες, έτσι άξιζαν να έχουν το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη είχαν πρόβλημα στην τελική τους πάσα.

Τα ζαχαρωτά πήραν εν τέλει το προβάδισμα στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από ωραία συνεργασία μεταξύ του Κόουλμαν και του Ριζάρλισον, ο Σίγκουρντσον έχασε σπουδαία ευκαιρία. Ο Κόουλμαν έγινε αποδέκτης της μπάλας, γύρισε στον Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος σούταρε γράφοντας το 1-0.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν πριν από το φινάλε να φτάσουν την ισοφάριση. Στο 86ο λεπτό ο Σλουπ βρήκε τον Μπατσουαγί μέσα στη μεγάλη περιοχή και εκείνος με πλασέ έγραψε το τελικό 1-1.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Όλσεν, Χόλγκεϊτ, Μίνα, Κιν, Ντιν, Γκόμες, Ντέιβις, Κόουλμαν, Ροντρίγκες, Ριζάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαϊτά, Γουάρντ, Κουγιατέ, Κέιχιλ, Βαν Άανχολτ, Αγιού, Μιλιβόγιεβιτς, Ρίντεβαλντ, Εζέ, Μπεντέκε, Ζάχα

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 3 Απριλίου

Τσέλσι - Γουέστ Μπρομ 2-5 (27' Πούλισιτς, 71' Μάουντ / 45+2' 45+4' Περέιρα, 63' 91' Ρόμπινσον, 68' Ντιανέ)

Λιντς - Σέφιλντ 2-1 (12' Χάρισον, 49' αυτ. Τζαγκιέλκα / 45+2' Όσμπορν)

Λέστερ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (58' Μεντί, 74' Ζεσούς)

Άρσεναλ - Λίβερπουλ 0-3 (64' 82' Ζότα, 68' Σαλάχ)

Κυριακή 4 Απριλίου

Σαουθάμπτον - Μπέρνλι 3-2 (31' Άρμστρονγκ, 42' Ινγκς, 66' Ρέντμοντ / 12' πεν. Γουντ, 28' Βίντρα)

Νιούκαστλ - Τότεναμ 2-2 (28' Ζοέλιντον, 85' Γουίλοκ / 30' 34' Κέιν)

Άστον Βίλα - Φούλαμ 3-1 (78' 81' Τρεζεγκέ, 87' Ουότκινς / 61' Μίτροβιτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπράιτον 2-1 (62' Ράσφορντ, 83' Γκρίνγουντ / 13' Γουέλμπεκ)